19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :19.05.2022 22:03

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel, Sürmanşet > 19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

19.05.2022 Per, 22:03

BURDUR’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma törenine Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Ali Arslan, Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman katıldı. Orhan Kemerkaya’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu.

Tören daha sonra Merkez Spor Salonu’nda devam etti. Buradaki törene Vali Ali Arslantaş, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı Albay Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı osman Kara, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Ali Arslan, Baro Başkanı ramazan Gedik, İl Emniyet Müdürü ümit Bitirik, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Engin Hatipoğlu. Vali Arslantaş, Garniozn Komutanı Çankaya ve Belediye Başkanı Ercengiz’in törene katılanların bayramını kutlamasının ardından İstiklâl Marşı okundu.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya yaptığı konuşmada; “Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs 1919. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.” dedi.

Törende, Atatürk’ün Gençliğe hitabesi okundu. 19 Mayıs nedeniyle kent merkezindeki okullar arasından düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Tören, Cimnastik, Judo, Kickboks ve Halkoyunları gösterileri ve Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ile son buldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber