2. OSB’de Ön Tahsis Çalışmaları Başladı | Gündemburdur.com
Son güncellenme :19.08.2014 15:50

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > 2. OSB’de Ön Tahsis Çalışmaları Başladı

19.08.2014 Sal, 15:50

Burdur Valisi Hasan Kürklü, geçtiğimiz Cuma akşamı Özeren Otel’de 2. OSB Müteşebbis Heyeti Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ve yatırım yapmak için müracatta bulunan yatırımcı grubuyla bir araya gelerek 2. OSB’nin oluşumunda gelinen son noktayı değerlendirdi.

Toplantıda bir konuşma yapan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ali Gür, 2. OSB’nin kuruluş çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gür, 15 yıl gibi uzun bir kuruluş döneminin ardından tüm bakanlıklardan uygun görüş alındıktan sonra 2009 yılında aktif olarak kuruluş çalışmalarının başladığını dile getirerek süreç te “Kamu Yararı Kararı” alınarak imar haritası yapım çalışmalarına geçildiğini ve 22.10 2013 tarihinde Bakanlık onayı ile imar haritası çalışmalarının bitirildiğini aktardı.

Akabinde arazide bulunan parsellerin değerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan komisyon yardımıyla 142 parsele ait dosyalar hazırlandığını, oluşturulan Uzlaşma Komisyonu yardımıyla da parsel sahipleri ile görüşülerek 90 parselde uzlaşma sağlandığını ve bu parsellerin tapularının bedeli ödenerek alındığını, kalan 51 parsel sahibi ile de mahkemeye müracaat edildiğini ve şu anda kamulaştırma davası devam eden sadece 9 parsel kaldığını söyledi.

Gür , Valilik, Belediye, Sanayi ve Ticaret Odası katkılarıyla belli miktarda kaynak aktarımının ardından Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerle kamulaştırma bütçe probleminin aşıldığını kaydetti.

Toplantıda ayrıca 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne yatırım yapacak olan müteşebbislere formlar dağıtılarak 20 Ağustosa kadar yatırım kararlarını netleştirmeleri istendi. Bu yöntemle 2. OSB’de ön tahsis yapılarak oluşturulacak kaynakla alt yapı çalışmalarına başlanılması planlanıyor. Metrekare fiyatının 15 Dolar olarak belirlendiği ön tahsis parsellerinin metrekare başına 5 Dolar’ının peşinat olarak, kalan miktarının da 24 ayda 6’şar ay taksitler halinde tahsil edilmesi öngörülüyor.

Oluşturulan birim fiyatın nihai rakam olmadığını dile getiren Gür, miktarın avans niteliğinde olduğunu, gerçek rakamın bölgede yapılacak tüm altyapı ve üst yapı çalışmalarının bitiminin ardından netlik kazanacağını, arada farkın oluşması durumunda miktarın tekrar değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

2. OSB’ye yatırım yapacak olan yatırımcıların büyük bir kısmı olumlu görüş bildirirken, katılımcılarla büyük oranda mutabakat sağlandı.

Vali Hasan Kürklü’de yaptığı açıklamada yatırımcılardan 2. OSB’nin bir an önce hayata geçirilmesi ve verimli bir şekilde hizmet verebilmesi için el birliği ile çalışmalarına hızlı bir şekilde devam etmeleri isteğini yineliyerek bu konuda hassasiyet göstermeleri temennisinde bulundu.IMG_1663

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber