AKUSTİK MERCEĞİ GELİŞTİRDİLER. SES İSTENİLEN BÖLGEDE DUYULABİLECEK | Gündemburdur.com
Son güncellenme :06.03.2019 12:40

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Genel, Güncel > AKUSTİK MERCEĞİ GELİŞTİRDİLER. SES İSTENİLEN BÖLGEDE DUYULABİLECEK

06.03.2019 Çar, 12:40

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Körözlü ile aynı bölümde Öğretim Üyesi ve 2018 TÜBA GEBİP Ödülü sahibi Doç. Dr. Ahmet Çiçek akustik metamalzemeler ile ses odaklama alanında Türkiye ve dünyada bir ilke imza attı. İki Öğretim Üyesi hem çok ince olan hem de standart akustik merceğe göre yüzde 75 oranında daha küçük yarıçapa sahip bu akustik merceğin tıp ve doğrultusal ses sistemleri gibi pek çok alanda kullanılabilecek bir ürün olduğunu ortaya koydu.
Doç. Dr. Nurettin Körözlü şu açıklamayı yaptı:
“Geliştirdiğimiz akustik mercek sayesinde kaynaktan gelen ses bir noktada şiddetli bir şekilde odaklanır ve üç boyutlu hareket sistemi sayesinde bu noktayı belirleyebiliyoruz. Bu mercek endüstride birçok kullanım alanına sahiptir. Örneğin, özellikle konferans ve sinema salonları gibi ortamlarda veya ev sinema sistemlerinde sesi sadece istenilen bir bölgede duyulabilir hale getirebiliriz. Mesela, ev ortamında bir kişi kitap okurken diğer bir kişi onu rahatsız etmeden televizyon izleyebilir. Bunun yanı sıra toplu ortamlarda kişilere ya da gruplara özgü anons yapılabilir. Ayrıca, bu tür akustik mercekler sağlık sektöründe birçok uygulamada kullanılabilir. Geliştirdiğimiz akustik mercek dünyada bu boyutta ilk defa yapıldı. Biz bu merceğin patentini almak için Üniversitemizin desteğiyle başvurumuzu yaptık. Ortaya koyduğumuz yaklaşımın özellikle düşük frekanslı akustik dalgaları odaklayabilen, böylece birçok cihaza entegre edilebilecek boyutlara indirgenebilen akustik odaklama sistemlerine öncülük etmesi mümkündür. Daha da küçük boyutlu ve daha frekans aralığında çalışan akustik mercekler geliştirmek üzere çalışmalarımız devam ediyor.”
Doç.Dr. Ahmet Çiçek ise mercek hakkında şunları kaydetti:
“Bu merceğin en önemli özelliği çok ince ve kolaylıkla üretilebilir olmasıdır. Literatürdeki merceklerin çoğu metamalzeme olarak adlandırılan yapay yapılardan oluşuyor. Ancak, önerilen akustik metamalzeme merceklerin büyük çoğunluğu belirli bir kalınlığa sahiptir ve genellikle detaylı bileşenler içermektedir. Bizim geliştirdiğimiz mercek ise oldukça pratik bir şekilde üretilebilir. Üzerine hesaplamalarımıza dayanarak belirli geometrilerde yarıklar açılmış ince bir çelik levhanın bir yüzeyine alüminyum folyo ya da lateks gibi bir malzemeden membran kaplayarak ses titreşimlerini yönlendirebiliyoruz ve bu sayede odak noktasında yüksek şiddet elde edebiliyoruz. Bu tür merceklerin tıp alanında Yüksek Şiddetli Odaklanmış Ultrases (HIFU) uygulamalarında da kullanılabileceğini öngörmekteyiz.”
İki Öğretim Üyesi son olarak, TÜBİTAK destekli projelerden elde edilen kaynaklarla akustik araştırmaları için sessiz oda ve tam otomatik üç eksenli hareket sistemini kurduklarını, iki yıl süren çalışma ile geliştirdikleri akustik merceğin Uluslararası saygın bir dergide Editörün seçimi olarak yayınlandığını ve mercekleri yüzde 80 oranına kadar küçültmek için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber