MAKÜ’DE AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :03.10.2022 23:06

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Genel, Güncel > MAKÜ’DE AKADEMİK YIL AÇILIŞ TÖRENİ

03.10.2022 Pts, 23:06

BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) 2022-2023 Akademik Yıl Açılış töreni Rektörlük önündeki Atatürk Anıtına Eektör Adem Korkmaz tarafından çelenk sunulması ile başladı.
Rektörlük Binası önünde düzenlenen törene, Vali Ali Arslantaş, Garnizon Komutanı Albay Yavuz Çankaya, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti ve STK Temsilcileri ile akademik ve idari personel katıldı.
Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz “Uzun bir ayrılıktan sonra tekrar bir arada olmanın sevinci, kıvancı mutluluğu içerisinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Biz ilk göreve başladığımız 2015 yılı Mayıs ayından itibaren yaklaşık 7 yıldır yoğun bir çalışma içerisinde devam ediyoruz. O günkü arkadaşlarımız hatırlayacaklardır. Saha seçim ziyaretlerine çıktığımızda kendilerine bazı sözler vermiştik. Vaatlerde bulunmuştuk. Bugün defterime baktığımda o gün için 97 başlıkta akademiye ve üniversiteye ve şehre yönelik taahhütlerimiz olmuş. Bunların önemli bir kısmını gerçekleştirdiğimizi açıklıkla söyleyebilirim. Akademinin gözlerinin içine bakarak üniversiteyi birlikte yöneteceğimizi, akademik kadro almanın üniversitede bir lütuf olmadığını, akademisyenin bir hakkı olduğunu, MAKÜ’de akademisyen olmanın bir ayrıcalık olduğunu, kadroların dar kadrocu bir zihniyet yaklaşımıyla değil ihtiyaca göre, liyakata göre kullanılacağı sözünü vermiş idik. Çok şükür ki bugün akademide idari birimlerimizde, fakültelerimizde, arkadaşlarımızla, dostlarımızla karşılaştığımızda bu anlamda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin akademik kadro yönetiminde liyakatı ve ihtiyacı merkeze koyduğunu açık yüreklilikle ifade edebilirim” dedi.
Makü’nün URAP ( (University ranking by academic performance)’ta toplam 207 üniversite arasında 42 sıra birden yükselerek 92’inci sıraya yerleştiğini belirten Korkmaz “Bu önümüzdeki yıllarda çok daha hızlı yükselişimizin devam edeceği anlamına geliyor. Artık Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi akademik altyapıları, akademik personel zenginliği ve niteliği yükseldikçe de uluslararası ve ulusal düzeydeki sıralamalarının da yükseleceğini gösteriyor. Bir yılda 42 sıra birden sıra atlamak da esasında bunun öncü göstergesi ve önümüzdeki yıllarda MAKÜ’nün Türkiye’deki üniversiteler içerisinde ilk 30 arasında yer alabileceğini gösteriyor” ifadeleini kullandı.
Tören, Rektör Korkmaz’ın konuşmasının ardından kokteyl ile devam etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber