BAKAN ŞİMŞEK “KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :13.12.2014 22:19

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > BAKAN ŞİMŞEK “KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

13.12.2014 Cts, 22:19

BAKAN ŞİMŞEK “KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ.”

Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2013 yılı Vergi Ödül törenine katılmak üzere Burdur’a gelen Yusuf Keyik terör sorununun slogan atarak çözülemediğini, güvenlik meselesi açısından bakarak çözülemediğini belirterek “Hükümet olarak bir çok ciddi bir irade ortaya koyduk.” Dedi.

Ödül töreninde konuşan Bakan Şimşek Türkiye’nin çok ciddi sorunları olduğunu bunlardan birisinin de Kürt sorunu olduğunu kaydetti. Şimşek şunları söyledi “Türkiye’nin çok ciddi sorunları var. Türkiye’nin a Kürt Meselesi var. Kabul  etseniz de  etmeseniz de . 30-40 yıldır 40 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiş, terörle mücadelede biz 350-400 Milyar Dolar para harcamışız. Kimisine göre  maliyeti 1 Trilyon Dolar. Bu sorunu nasıl çözeceğiz. Slogan atarak çözemedik. B u sorunu sadece güvenlik meselesinden bakarak çözemedik. Çözebildik mi arkadaşlar. Çözemedik.  Hükümet olarak biz çok ciddi bir irade ortaya koyduk.  Diyoruz ki  gelin bu problemi daha çok demokrasi,  daha çok temel hak ve özgürlükler kardeşlik hukuku içerisinde  birlik , beraberlik içinde çözelim. Bu noktada bir çaba içerisindeyiz.  “

Türkiye’ye gelmeden önce Orta Avrupa’dan Kazakistan’a kadar Rusya dahil Güney Afrika’ya kadarOrtadoğu dahil bir çok bölge ve ülkeden sorumlu bir birimin başında olduğunu aktaran Şimşek “ Bizim görevimiz o ülkelerin Makro ekonomik ve siyasi analizini yapmaktı. Doalyısıyla o anlamada biraz mürekkep yaladık.  Türkiye Kürt meselesini çözerse çok güçlenir. Alevi meselesini çözerse Türkiye çok güçlenir. Bizim bu sorunları  daha çok demokrasi ile daha çok temel hak ve özgürlükler ekseninde çözmemiz lazım. Kardeşsek kardeşlik hukukunu oturtmamız lazım. Bin yıllık beraberiz, kardeşiz. Tamam. O zaman ona göre bir ortam süresi gerekiyor.  Biz bunu yapmazsak başkaları bu yaraları kaşır. Hem diyoruz başkaları bizim sorunlarımızı kaşıyor diyoruz.  Sorun bizde ise çözümde bizde. Bir araya geleceğiz. Hep beraber sorunları çözeceğiz.  Başkalarının  karıştırmasına izin vermeyeceğiz. O kadar basit.  Kendi sorunlarımızı çözmezsek başkaları istismar eder.  Bu kadar basit.   Çinden Rusyaya balkanlara Afrikaya kada r etnik kardeşlik sorunlarını  daha çok demokrasi ile daha çok temel hak ve hürriyetlerle çözen ülke var mı?  Çok zor. Türkiye bunu başaracak. Türkiye ilham kaynağı olacak bölgesi için.  Bölgemizde yaşanan vahşet , insanlık trajedilerinin temelinde  ya etnik sorun, ya da mezhep eksenli tartışmalar var. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz. Biz bu sorunu çözeceğiz.  Diğer sorunların çözümü çok kolay.  İstismar doğru değil. Bir sorun varsa  sorunun çözümü konusunda katkıda bulunmamız lazım. Varsa bir alternatif görüşünüz ortaya koymanız lazım. Yoksa Çözüm noktasında irade ortaya koyanlara da köstek olmamanız lazım.” Dedi.

Bakan Şişmek daha sonra Kurumlar ve Gelir Vergisinde Burdur’da 2013 yılında en fazla vergi verenlere ödüllerini verdi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik Bakan Şimşek’e Burdur’da üretilen Keman hediye etti.

IMG_3989 IMG_4008 IMG_4012

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber