BARO BAŞKANI GEDİK “TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ OLMAKTAN UZAKLAŞIYOR” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :02.09.2019 12:56

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BARO BAŞKANI GEDİK “TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ OLMAKTAN UZAKLAŞIYOR”

02.09.2019 Pts, 12:56

BURDUR’da yeni adli yıl nedeniyle tören düzenlendi. Tören sonrasında açıklama yapan Baro Başkanı Ramazan Gedik, Türkiye’nin hukuk devleti olamktan uzaklaştığını söyledi.
Yeni adli yıl açılışı dolayısıyla Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan ve Baro Başkanı Ramazan Gedik tarafından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk sunuldu.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından açıklama yapan Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik 2019-2020 adli yılının hayırlı ve adil bir yıl olmasını diledi.
Gedik “ama adil bir yıl olacak mı? Bunun sorgulanması gerekiyor. Anayasamızın ikinci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğundan söz ediliyor. Adli yıl açılışı nedeniyle bizi ilgilendiren kısmı hukuk devleti olup olamadığımız” dedi.
Hukuk devleti olabilmek için hukukun üstünlüğüne önem vermek gerektiğini kaydeden Gedik “yargı erklerinin ayrı ve bağımsız olmasına önem vermek gerekiyor, yargının tarafsız ve bağımsız olmasını önemsemek gerekiyor. Avukat ve savunmayı yargıda bir ayrıntı olarak değil yargının kurucu unsurlarından birisi olarak görmek gerekiyor. Liyakata , eşitliğe, ahlaka önem vermek gerekiyor. Bunu yaparsanız hukuk devleti olabiliyorsunuz. Bunları yapmak içinde ayrı ayrı toplantılar yapmaya, bildirgeler yayınlamaya, paketler açmaya gerek yok. Bunlar için niyet ve samimiyet yeterlidir. Niyetiniz bu işleri yapmak olursa ve samimi olursanız gerçek anlamda bir hukuk devleti oluruz. O zman gerçek anlamdan adil, doğru, güvenli yargılama yapılabilir ve adliyelerden de daha çok adalet çıkabilir.” dedi.
Gedik “ben şu an için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk devleti olmaktan ne yazık ki uzak olduğunu düşünüyorum. Burdur Barosu olarak Anayasa’nın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin niteliklerinde sayılan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma niteliğine bağlıyız ve bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Törene Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Baro Başkanı Ramazan Gedik, hakimler, savcılar ve avukatlar katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber