BATAKLIKTA 15 SAAT MAHSUR KALAN İNEĞİ AFAD KURTARDI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :12.06.2019 12:35

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BATAKLIKTA 15 SAAT MAHSUR KALAN İNEĞİ AFAD KURTARDI

12.06.2019 Çar, 12:35

BURDUR’da Burdur Gölü Soğanlı sazlığındaki bataklıkta mahsur kalan Elvan isimli 5 yaşındaki Holstein cinsi inek Afad ekipleri tarafından kurtarıldı.
Burdur Merkez Yarıköy’de çiftçi Hüseyin korkmaz hayvanlarını Burdur Gölü Soğanlı sazlığı kenarındaki arazide otlattı. Akşam ineklerini sağmak için çiftliğine götüren Korkmaz sağımhanede ineklerden birisinin olmadığını gördü.
İneklerini otlattığı yere geri dönen ve ineğini sazlık içerisindeki bataklıkta yatar vaziyette gören Korkmaz Afad ekiplerinden yardım istedi.
Gelen ekipler ineğin bulunduğu yeri tesbit etti. Gece bataklıkta çalışmanın tehlikeli olduğunu belirleyen Afad ekipleri dün sabah saatlerinde 8×8 amfibik araçla kurtarma çalışmalarına başladı.
Afad İl Müdürü Yasin Tokgöz’ün’de yer aldığı ve amfibik aracı kullandığı kurtarma çalışmaları yaklaşık 2 saat sürdü.
Saplandığı bataklıkta Afad ekibi tarafından branda üzerine yatırılan Elvan isimli inek amfibik aracın vinci yardımcıyla üzerinde yatırıldığı branda ile birlikte çekilerek zarar görmeden bataklıktan çıkarıldı. Yaklaşık 15 saat bataklık alanda kanlan ve kuru alana çıkınca bir süre yattığı yerden sazlıklarla karnını doyuran Elvan daha sonra yürüyerek çiftliğe döndü.
Çocukluğundan bu yana aynı yerde hayvan otlattığını ancak ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını söyleyen Hüseyin Korkmaz (61) “gündüz hayvanlarımı burada otlattım. Akşam 19.00 sıralarında hayvanlarımı süt sağmak için götürdüm. Sağımhanede baktığımda birisinin olmadığını farkettim. Geri gelip arayınca 200 metre içeride bataklıkta yatar vaziyette olduğunu görüp Afad Müdürlüğü’nden yardım istedim. Gece gelip baktılar. Sabah saatlerinde de gelip ineğimi kurtardılar. Onlar olmasa bizim çıkarmamızın imkanı yoktu. Hayvanları otlatmak için buraya bırakıp gidiyorduk. Bundan sonra başında bekleyeceğim. Afad ekibine teşekkür ediyorum. Büyük özveri gösterdiler” dedi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber