Batı Akdeniz Güney Korelilere tanıtıldı | Gündemburdur.com
Son güncellenme :19.06.2014 8:03

Anasayfa > Burdur, Güncel > Batı Akdeniz Güney Korelilere tanıtıldı

19.06.2014 Per, 8:03

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), turizmin yıla ve kıyının yanısıra iç bölgelere de yayılması amacıyla turizm sektörünün aktörlerinin destekleriyle Güney Kore’den aralarında günde 2,5 milyon ile 800 bin arasında 7 milyona yakın okuru bulunan yüksek tirajlı gazeteler ile dergilerin seyahat editörleri, tanıtım ofisi temsilcisi, tur operatöründen oluşan 10 kişilik grubu, Batı Akdeniz’i gezdirdi. Antik kentler, doğal güzellikler, yöresel lezzetler ve Isparta’nın gülüne hayran kaldıklarını ifade eden Güney Koreliler, gördükleri herşeyi okurlarıyla paylaşacaklarını belirterek ülkelerine döndü.

Batı Akdeniz Bölgesi kıyılarında yoğunlaşmış turizm faaliyetlerinin yıla ve bölge içlerine doğru yayılması için turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesi amacıyla alternatif turizm çalışmalarını sürdüren BAKA¸ özellikle kültür, eko ile inanç turizm potansiyeli taşıyıp genelde sonbahar- kış aylarında tatil yapmayı tercih eden Güney Kore’ye yönelik Fam Trip (tanıtım turu) programı gerçekleştirdi. Güney Kore’den yüksek tirajları bulunan gazete ile dergilerin seyahat editörleri, tanıtım ofisi temsilcisi, tur operatöründen oluşan 10 kişilik grup, BAKA uzmanlarının eşliğinde Güney Korelileri çok iyi tanıyan rehberin kendi dillerinde bilgilendirdiği program boyunca Antalya, Isparta ile Burdur’un turizm değerlerini yerinde gördü.

ANTİK KENTLER, YAT TURLARI

Ülkelerinden THY’nin misafirleri olarak Antalya’ya gelen, rehberlik ve transfer hizmetlerini Güney Kore menşeili Hana Tur’un Türkiye’de faaliyet gösteren Peter Pan’ın verdiği Güney Koreliler, 6 günlük yoğun programda Side, Perge, Limyra, Myra ve Sagalassos antik kentleri ile Noel Baba Kilisesi’ni gezerek bilgilendi, sürekli not aldı ve bol bol fotoğraf çekti. Sagalassos’u ilk kez görüp etkilendiklerini, tüm antik kentlerdeki yapıların, tarihlerinin ve kaya mezarlarının önemli değerler olduğunu söyleyen Güney Koreli seyahat editörleri, doğal güzelliklerin manzaralarını da, teleferikle çıktıkları Tahtalı Zirvesi ile Antalya ve Kekova’da çıktıkları yat turuyla görüntüledi.

Kaleköy, Üçağız, Kekova ile Antalya’da Düden’in denize döküldüğü şelaleyi defalarca görüntülen Güney Koreli seyahat editörleri, tarihi Kaleiçi’ni de sokak sokak gezerken evlenecek çiftin fotoğraf çekimlerini, simitçiyi ve tarihi binaları için ellerini deklanşörlerinde ayırmadı. Bölgedeki oteller Calista, Akka, Seeshell ve IC Green Palace’nın ağırladığı Güney Koreliler, tesisleri de gezerek beğendiklerini ifade etti.

GÜL HASADI VE FIRIN KEBABI

Isparta’da da Gönen İlçesi’nin Güneykent Beldesi’nde sabah saatlerinde giden Güney Koreliler, bağevindeki gül kahvaltısı sonrasında hasadı yapılan bahçelerde gül topladı, gül toplayanlar ile geleneksel yöntemlerle kara kazanda gül suyu ve gül yağınınçıkarılışını da heyecanla görüntüleyip notlar aldı. Seyir tepesinden görüntüledikleri Eğirdir Gölü’nde Ada’yı da gezen konuk heyet üyeleri, Isparta merkezde de tarihi Kebapçı Kadir’in misafiri oldu ve yöresel lezzet fırın kebabının, kabune ile üzüm şırasının yapılışı hakkında ayrıntılı bilgiler aldı ve heyecanla yapılışını kare kare fotoğrafladı. Gördükleri güzellikler karşısında heyecanlandıklarını, hayranlık duyduklarını ve bütün güzellikleri okuyucularına aktarmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi. BAKA’ya, Güney Kore menşeili Hana Tur’un Türkiye’de operasyonları gerçekleştiren Peter Pan’a, THY ve otellere teşekkür eden Güney Koreli heyet, ülkelerine dönmek üzere Batı Akdeniz’den ayrıldı.

Güney Koreli heyete kendi dillerinde bilgiler veren Peter Pan’ın Rehberi Dursun Topal, “BAKA’nın organizasyonunu, hedefe yönelik ve başarılı oldu. Kendilerinin yorumlarını aktarıyorum. Güney Koreli seyahat editörleri ile tur firması sahibi gördükleri karşısında etkilendiklerini söyledi. Tur firması sahibi gül ve trekking olmak üzere yeni tur programları düzenleyeceğini, ifade etti. Gazeteciler ise mutlaka bölgenin tanıtılacağını belirttiler. Peter Pan’ın sahibi Enes Teoman adına bölgeye yönelik çalışmalar gerçekleştireceğimiz ve yardımlaşacağımıza söz veriyorum” dedi.

Antalya, Isparta ve Burdur’un da kültür, eko ve inanç turizmi değerlerinin Güney Kore medyasında yeralıp tanıtılmasını hedefleyen BAKA’nın sektörün aktörleriyle işbirliğinde gerçekleştirdiği tanıtım turu programına Güney Kore’den katılanlar şöyle:

2.5 milyon tirajlı Chosun Ilbo gazetesinden Soo-woong Uh, 1.5 milyon tirajlı Maeil Business Newspaper’dan Joo-Young Jang, 1 milyon tirajlı Korea Economic Daily’den Young-Yeon Kang, 1 milyon tirajlı Hankyoreh Daily’den Byeong-Hak Lee, 800 bin tirajlı Munhwa Daily Newspaper’dan Kyung-Il Park, 50 bin tirajlı seyahat dergisi Weekly Hankook’dan Young-Jin SUH, 25 bin tirajlı seyahat dergisi Travel Mind’den Shin-Hea Kim ile Dong-Min Joo, Tokyo Büyükelçiliği Güney Kore Tanıtım PR Ajansı Başkanı Eun-Gyung Na ve seyahat acentesi Tour Med’den Soon-Kyu Rhee.1-15- ısparta gül toplama (5)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber