BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ BURDUR’DA | Gündemburdur.com
Son güncellenme :07.04.2019 9:33

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BBP GENEL BAŞKANI DESTİCİ BURDUR’DA

07.04.2019 Paz, 9:33

BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici seçim sonuçlarına itiraz etmenin bir hak olduğunu, itiraz edene de niye itiraz ediyorsun denilemeyeceğini söyledi.
Yakın arkadaşı Ziya Sadık Ercan’ın kızının düğünü için Burdur’a gelen Destici kent girişinde bir restoranda partililer tarafından karşılandı. Destici burada bir süre dinlendi ve partilileri ile sohbet etti.
Burada www.gundemburdur.com’a  açıklama yapan Destici “öncelikle seçimlerin ülkemize, milletimize, seçime katılan adaylarımıza sonuçları itibariyle hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yapılan itirazları da değerlendiren Destici “seçim bir süreç. seçim takvimi açıklandıktan Yüksek Seçim Kurulu kesin sonuçları açıklayıncaya kadar geçen bir süreç. Bu sürecin içerisinde seçimler sandıklar kapanıp sayıldıktan sonra İlçe Seçim Kurullarına yapılacak itiraz bundan sonuç alınamazsa İl Seçim Kuruluna itiraz yapılabilir burdan da sonuç alınamazsa yüksek Seçim Kuruluna itiraz yapılabilir. Artık Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği karar nihai karar olur. Niye itiraz ediliyor, oylar neden yeniden sayılıyor gibi birtakım serzenişleri şahsen doğru bulmuyorum. Zaten sadece İstanbul’da oylar sayılmıyor. Cumhuriyet Halk Partisinin’de, İyi Partinin de, Milliyetçi Hareket Partisinin de, Ak Parti’nin de itiraz ettiği yerler var. Biz de 14 yerde seçim sonuçlarına itiraz ettik. İlçe Seçim Kurullarında netice aldığımız yerler oldu, alamayıp İl Seçim Kuruluna gittiğimiz yerler oldu. Yüksek Seçim Kurulu’na getirdiğimiz seçim çevreleri var. Dolayısıyla bu bir haktır. Bu hakkı kullanana da niye bu hakkı kullanıyorsun, bu haktan geri dur demek bence doğru değildir. Herkesin bu hukuki süreci beklemesi lazım ve erken davranmaması gerektiğini düşünüyorum. Buna da herkesin saygılı olması lazım yani buradan başka bir şey çıkartmamak lazım yani illa oylar yeniden sayılıyor diye bunu başka taraflara çekmemek lazım ya da Seçim hilesi yapılacakmış gibi bir algıyı toplumda oluşturmamak lazım. Dünyanın pek çok noktasında çok az aralıklarla yapılan seçimlerde hiç itiraz etmeden bile oyların tekrar sayıldığı yerler var. Dolayısıyla bunu normal görmek lazım, seçimin bir süreci olarak görmek lazım. Bunu da sabırla beklemek lazım” dedi.

Yeni Parti Kurulması

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni bir parti kuracakları ile ilgili olarakta Destici “Türkiye’de demokrasi var. Herkes parti kurabilir. Ben Sayın Davutoğlu’nun ya da Abdullah Gül’ün parti kurup kurmayacağı noktasında kamuoyundaki söylentilerin dışında bir şey bilmiyorum. Özel bir bilgim yok. Ama Onların kendilerinin vereceği bir karardır. Tabiki kurduktan sonra toplumda karşılıkları olup olmayacağına toplum karar verecektir. Bunu da ben demokrasi içinde görürüm. Herkesin yasalara göre, siyasi parti yasasına göre siyasi parti kurma, bunu yürütme, yönetme hakkı vardır. Biraz önce söylediğim gibi niye sonuçlara itiraz ediyorsun denemeyeceği gibi hiç kimseye bu anlamda da başka farklı birşey söylenemez. Bekleyip görmek lazım” ifadelerini kullandı.

Seçim Barajı

Destici şunları söyledi; “Sadece onlarla ilgili değil önümüzde seçimsiz bir 4,5 yıl gözüküyor. Biz de istiyoruz ki istikrarlı bir şekilde bu süreç tamamlansın ama burada bizim yapmamız gereken çok işler var. Öncelikle Siyasi Partiler Kanunumuzu demokratikleştirmeliyiz. Seçim Kanunu’muzu mutlaka ama mutlaka değiştirmeliyiz. Bakın bu seçimde de gördük ki bizim mahalli seçimleri bu kış şartlarından mutlaka ama mutlaka kurtarmamız lazım. Sert bir yüzde 10 barajı var Belediye meclisi ve İl Genel Meclislerinde. Bunun kaldırılması lazım. Şimdi ittifaklar yapıldı ama yasal değil. Bu ittifaklar madem yapılıyor aynen Milletvekili Genel seçiminde olduğu gibi bunun yasal zemine oturtulması lazım. Tabi yeni bir sisteme geçtik, ben geçerken de ifade ettim. Destekledik. Ama eksiklikler noksanlıklar yok mu. Var. Bu süreçte bu eksiklikleri noksanlıkları da tamamlamak lazım ve Türkiye’yi tam demokratik, sivil, şeffaf bir seçim sistemine ve siyasi partiler yasasına daha doğrusu Anayasaya kavuşturmamız lazım.”

Destici daha sonra Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’ndaki düğüne geçti. Destici Salona gelişinde Tefenni’nin MHP’li Belediye Başkanı Ümit Alagöz, MHP Burdur İl Başkanı Hikmet Ökte ve Ziya Sadık Ercan tarafından karşılandı. Destici yakın arkadaşı Ziya Sadık Ercan’ın kızı Hilal Gül Ercan ile Mustafa Kirlioğlu çiftinin nikah şahitliğini yaptı. Hilal Gül ve Mustafa çiftine mutluluklar dileyen Destici nikah cüzdanını gelin ve damada verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber