Birgül Erken, Cumhuriyet Bayramı’nda Salda’da rekor deneyecek | Gündemburdur.com
Son güncellenme :16.03.2021 14:43

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel, Spor > Birgül Erken, Cumhuriyet Bayramı’nda Salda’da rekor deneyecek

16.03.2021 Sal, 14:43

Serbest Dalış Dünya Rekortmeni Milli Sporcu Birgül Erken, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda rekor denemesi yapacak. Birgül Erken, rekor denemesi ön hazırlıkları için geldiği Burdur’da Vali Ali Arslantaş’ı ziyaret ederek rekor denemesi hakkında bilgi verdi.

Tek nefeste tüpsüz, paletsiz ip destekli değişken ağırlıklı rekor denemesi çalışmalarına başladıklarını söyleyen Erken; “bu rekor daha önce Meksika’da bir Türk sporcu tarafından 77 metre olarak kırıldı. Biz de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bu rekoru kırmayı planlıyoruz. Çalışmalarımızı başlattık. Ekibimizle birlikte özverili bir şekilde çalışıyoruz. Daha önce rekor 77 metre idi. Biz öncelikle 78 metreyi hedefledik üstü de olabilir. Öyle bir rekor kıracağız ki çok uzun yıllar Türkiye’nin elinden alınamayacak şekilde planlıyoruz” dedi.
“Önümüzde 7 aylık bir süreç var” diyen Birgül Erken şunları söyledi; “Heyecanlı bir süreç bizi bekliyor. Salda’nın derinliklerini keşfetmek, dünyaya duyurmak için heyacanlıyız. Rekorlarımı Anadolu’da kırmayı, Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmayı istiyorum.”
Erken; “Bizim kıracağımız bu rekorun hem Burdur’un tanıtımı hem de Salda’nın cazibe merkezi haline gelmesinde katkısı olacağına inanıyorum daha önce kırılan rekorların yurtdışında kırıldığını görüyoruz. Salda Gölü’nün daha soğuk olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yani Meksika’dan daha anlamlı bir rekor olacağı İçin bizim “Rekor Anadolu’nun” hedefimizle inşallah bu rekoru Anadolu’muzun güzide şehri Burdur’da, Dünyanın gözbebeği Salda Gölü’nde yapmak istiyoruz. Ben kendi adıma daha milliyetçi bir yaklaşımla suyun koşulları zor olsa da dünyaya Türkiyemizi, Türkiyemizin güzelliklerini tanıtmak adına bir misyonum olduğunu düşünüyorum, üzerimde bir sorumluluk hissediyorum. Ekibimizle canla, başla çalışıyoruz. Bu rekoru kıracağız” ifadelerini kullandı.
Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da yanımızda olacağını, destek olacağını umut ediyorum diyen Erken “Rekoru çok anlamlı bir günde kıracağız. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kırmayı hedefliyoruz. Bu da çok anlamlı benim için. Rekor sonrası kısa süreli bir dinleme aralığının ardından, yine yeniden Anadolu’nun muhteşem coğrafyasını dünyaya tanıtmak adına sezona başlayarak Sivas ili Zara ilçemizde Tödürge Gölü’nde buzaltı dünya rekoru deneyeceğim. Bu rekor için takvimimiz 2022 Şubat ayı olarak planlandı. Buz kalınlığının en iyi olduğu tarihlerin belirlenmesi adına Sivas’da keşif dalışlarımızı geçtiğimiz hafta tamamladık. Anadolumuzun muhteşem güzellikleri rekorlar kırarak tüm dünyaya tanıtmak amacındayım” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber