BU BÖLÜMDEN MEZUN OLANLAR İŞSİZ KALMIYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :05.01.2022 11:11

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Genel, Güncel > BU BÖLÜMDEN MEZUN OLANLAR İŞSİZ KALMIYOR

05.01.2022 Çar, 11:11

BURDUR’da, Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı Pastacılık Dalı’nda öğrenciler mesleğin inceliklerini öğreniyor. Mezun olan öğrenciler aldıkları işyeri açma belgesi ile kendi işyerlerini açabiliyor, sektörde iş bulabiliyor.
Burdur Emekevler Mesleki ve Taknik Aandolu Lisesi’nde pastacılık dalında okuyan öğrenciler haftanın 3 günü işletmelerde beceri eğitimi alıyor. Öğrenciler 2 gün de okuldaki atölyede eğitimlerine devam ediyor.
Okul Müdürü Özlem Karpuz, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda iş ahlâkı ve Ahilik anlayışıyla eğitim verdiklerini söyledi.
Karpuz, “okulumuz mesleki ve teknik eğitim veren, tam gün tam yıl ugulaması ile bünyesinde Uygulama anaokulu bulunan, he örgün hem de mesleki Açık Lise (Mesem) gibi yayfın eğitim kurumudur” dedi.
Karpuz şunları söyledi; “Okulumuz yiyecek içecek hizmetleri alanında sektöre nitelikli iş gücü yetiştirmek, mazunların üretime katılmasını sağlamak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yetkinlikler kazandırmak, iş ahlakı ve Ahilik anlayışıyla epitim veriliyor.”
Mezun öğrencilerin iş bulma konusunda sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Karpuz, “Yiyecek içecek hizmetleri alanı öğrencilerimzi çok kolay iş imkanı bulabilmekteler. Özellikle turizmin geliştiği illerde sektörün ihtiyacını karşılamaktalar. Okulda iken aldıkları işyeri açma belgesi ile de kendi işyerlerini açabilmekteler” diye konuştu.
Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı Pastacılık Dalı 11’inci sınıf öğrencileri Feyzanur Büyükkoç, Zeynep Uğur ve Nurten Göz, geleceğin pastacıları olmak için bu bölümde okuduklarını belirterek yeni lezzetler keşfetmek isteyen, kendi işyerini açmak isteyenlerin bu bölümü tercih etmelerini istedi.
Burdur Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Birol Kaval “sektörümüzün ihtiyacı olan nitelikli elemanlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yetişiyor. Mezun olduktan sonra iş bulamama gibi bir sıkıntıları yok. Sektörümüzde iyi maaşlarla iş bulabiliyorlar” diye konuştu.

bölümden mezun olanlar işsiz kalmıyor

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber