BURDUR GÖLÜ SAHİLİ MORARDI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :14.09.2023 12:31

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BURDUR GÖLÜ SAHİLİ MORARDI

14.09.2023 Per, 12:31

SON yıllarda yaşanan kuraklığın etkisiyle sularının büyük bölümünü kaybeden ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan Burdur Gölü sahilin mor renkli bir kuşak görüldü.
*Son yıllarda suyu hızla çekilen ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan Burdur Gölü’nde sahilin bazı kesimleri mor renge bürünürken bazı kesimlerinde de köpüklenme görülüyor. Geçtiğimiz yıllarda sıkça ve yoğun şekilde görülen sarımsı-yeşilimsi renkli alg patlaması ise bu yıl henüz görülmedi.
*Burdur Gölü’ne ilişkin çalışmalarıyla bilinen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Hidrobiyolog Prof. Dr. İskender Gülle “Sıcak havalar, organik kirlilik ve göl suyunda artan tuz oranı nedeniyle oluşan mor renkli sülfür bakterilerinin renk değişimine yol açtığını ve bu bakterilerin herhangi bir zararının olmadığını” belirtti. Gülle, “mor sülfür bakterileri genellikle diğer canlıların yaşamadığı uç noktadaki (ekstrem) zor koşullarda yaşarlar. Gölün su kaybetmesiyle beraber sülfat (bir nevi kükürt) ve tuzluluk oranı arttıkça bu organizmaları daha sık görebiliriz” dedi.
Gülle, gölün kıyısında görülen köpük olaylarıyla ilgili olarak da “Özellikle kış aylarında suda artış gösteren çözünmüş organik madde, bazik ortam ve tuzların etkisiyle suda oluşan sabunlaşma reaksiyonun bir sonucu olarak oluşan küçük köpük zerreciklerinin rüzgarın etkisiyle artarak kıyılarda birikmesiyle gözle görünür köpük kümeleri oluşturduğunu belirterek, bu durumun ilkbahar ve sonbaharda da görülebileceğini, köpüklenmenin tek bir etkenden değil, bir çok etkenin bileşkesinden kaynaklandığı, hatta bazen evsel kaynaklı deterjan kirliliğinin de buna katkı yaptığını” söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber