BURDUR’UN MERMER İHRACATI % 20 ARTTI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :07.01.2015 12:57

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > BURDUR’UN MERMER İHRACATI % 20 ARTTI

07.01.2015 Çar, 12:57

BURDUR’UN MERMER İHRACATI % 20 ARTTI

Burdur’un 2014 yılı Mermer İhracatının bir önceki yıla göre % 20 arttığı bildirildi. Burdur Doğal Taş ve Madenciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci Dernek Merkezinde Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Burdur’un 2013 yılında 96 Milyon 724 bin Dolar olan Mermer İhracatının % 20,3’lük artışla 2014 yılı sonu itibariyle 116 Milyon 379 bin Dolar olduğunu belirtti. Ekinci Burdur’un 2015 Yılı Mermer İhracat hedefinin 150 Milyon Dolar olacağını kaydetti.

Ekinci Burdur’un 2013 yılında tüm sektörlerdeki ihracatının 150 Milyon 937 bin Dolar iken 2014 yılı sonunda 182 Milyon 801 bin Dolara yükseldiğini,   Burdur’dan gerçekleşen  ihracatının % 66’lık kısmını mermer ihracatının oluşturduğunu söyledi.

Burdurlu sanayiciler olarak 2014 yılında başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade eden Ekinci “Bir maratondu bizim için. Çocukların karnelerini alıpta notlarına baktığı gibi bizde 31 Aralık’ta Türkiye İhracatcılar Meclisi ve Türkiye İstatistik Kurumunda rakamlarımızı aldık.   Doğaltaş sektörümüz Burdur’da büyüdü.  Ne kadar hızlı bir şekilde büyüdüğüne şahit oluyorsunuz. Yeni yatırımcılar ve müşteriler geliyor. Burdur’daki Doğal Kaynak dünyanın bütün pazarlarına sunularak döviz elde etmemizi sağlıyor. “ dedi.

Türkiye’nin 2013 yılında toplam ihracat rakamının 151 Milyar 626 Milyon dolar iken 2014 yılında 157 Milyar 622 Milyon Dolar olduğunu aktaran Ekinci “Türkiye’nin 2014 yılında  ihracatı % 4 artarken Burdur’un ihracatı % 21.1 büyüdü. Burdur ihracat rakamının yüzde artışı olarak Türkiye de ilk beşe girecek vaziyette. Burdur’da tüm sektörlere baktığımızda  ihracat rakamının  % 66 ‘lık kısmı doğaltaş ihracatıdır.” İfadelerini kullandı.

Ekinci şunları söyledi; “Yaptığımız ihracat her geçen yıl artıyor. Çok Vefakar, cefakar çalışan sanayicilerimiz, çalışanları, tedarikçileri  var. Komple bakıldığında bir çok sektör iştigal ediyor. Burdur topyekün bir kalkınma programı içinde olmalıdır. Aklı selim ve pozitif düşüncelerle ihracatımızı nasıl artırabiliriz, Dünya pazarından nasıl payımızı artırabiliriz, insanlarımızı nasıl mutlu yaşatabiliriz, onların Gayrisafi Milli Hasıladan aldığı payları nasıl artırabiliriz ortak gayelerimiz olması gerekiyor. Dernek olarak çok güzel şeyler başarabileceğimize inanıyorum. Burdur’un geleceği için 2023 hedeflerimize doğru adım adım ulaşacağız. 2023’te Burdur’un  ihracat hedefi 1 milyar Dolar,  kendi sektörümüz içinde 600-700 milyon dolar ihracat hedefimiz var. İhtisar Organize Sanayi Bölgesi ve Burdur Mermer Araştırma ve Geliştirme Merkezini (BURMARGEM) kuracağız.  BURMARGEM işin mutfağıdır. Dünya pazarlarının araştırılması, mermer artıklarının değerlendirildiği bir merkez olacaktır. Sektöre büyük katkılar sağlayacaktır.”

Ekinci  Burdur genelinde 271 işletme ruhsatlı ocak  olduğunu bunun 127’sinin faal olarak çalıştığını ve mermer sektöründe yaklaşık 8 bin kişinin istihdam edildiğini aktardı. En büyük ihracatı Blok olarak Çin’e yapıldığını kaydeden Ekinci “işlenmiş mamul olarak Amerika, Kanada, Hollanda, Fransa, İtalya, Belçika, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve bütün Ortadoğuya, Kore’ye kadar ihracat yapıyoruz. Verdiğim ihracat rakamları Burdur’a kayıtlı olan firmaların rakamlarıdır. Görünmeyen ihracatımız var. Burdurdaki ocaklardan çıkarıp Burdur’a kayıtlı olmayan firmaların rakamları bu rakamlardan en az 3 kat fazladır.” Dedi.

Türkiye’nin 65 Milyar Dolar cari açığı olduğunu ve bu rakamın Doğalgaz, Petrol ve Kömüre ödendiğini ifade eden Ekinci “ çevre örgütlerini besleyen ve antipropaganda yaptıranlar bize petrol satanlar veya onların yandaşlarıdır. Bu millet aklını başına alsın bizim nükleer enerjiyede, hidroelektrik santrallerine de, elektrik nerjisine de, güneş enerjisine de,  rüzgar enerjisine de ihtiyacımız var. Ne zaman kendi enerjimzi üretirsek bu cari açığı ortadan kaldıracağız.  Mermerdeki çevre kirlendiriliyor propagandası tamamen başka kişilerin Türkiye’deki kamuoyuna kirli bilgilerle empoze ettiği şeylerdir.  Türkiye’de mermer ocaklarının çevreyi kirlettikleri şeklinde bir yanlış algı var.” Dedi.

IMG_7805 IMG_7824

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Mustafa İNCE

Burdura ve burdurluya mermerin iş gücü kaynakları kullanımından başka katkısı nedir?

07.01.2015, 13:02


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber