CHP Burdur Milletvekili aday adayı Meltem Akyol: “Burdur siyasetinin kadın enerjisine ihtiyaç var” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :30.03.2023 16:25

Anasayfa > Burdur, Siyaset, Sürmanşet > CHP Burdur Milletvekili aday adayı Meltem Akyol: “Burdur siyasetinin kadın enerjisine ihtiyaç var”

30.03.2023 Per, 16:25

CHP Burdur Milletvekili aday adayı Meltem Akyol, Burdur’da görev yapan basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

CHP Burdur Milletvekili aday adaylarının sürpriz ismi Meltem Akyol, dün Burdur’da görev yapan basın mensupları ile tanışmak amacıyla iftar programı düzenledi. Sohbet ortamında geçen iftar yemeğinin ardından Meltem Akyol, kendisinden bahsederken ülke ve Burdur gündemine dair açıklamalarda bulundu.

İftar programı günün anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

CHP Burdur Milletvekili aday adayı Meltem Akyol, konuşmasında şunları söyledi;

“Burdur’un bu alacaklarını alması için vekilliğe talibim”

“Cumhuriyet Halk Partisi Burdur milletvekili aday adaylığımı açıkladım. Bir sürece girdik ve bu süreç hızlı yürüyecek gibi duruyor. Hep beraber bu süreci yürüteceğiz. Kendimden bahsetmem gerekirse Ankara Barosuna mensup 20 yıllık avukatım. 2018-2021 yılları arasında Ankara Barosu yönetim kurulu üyeliği yaptım. Baro yönetiminde yer aldığım sürede kadın ve çocuk şiddeti üzerine çalışmalarım oldu, dezavantajlı grupları çalıştım, özellikle seçim güvenliği konusunda da uzun süredir çalışmalarım var ama baro sürecinde bu konuda her okula bir avukat kampanyasıyla 2019 yerel seçimlerinde daha aktif bir halde kullandık. Bu süreçte Burdur’dan vekil aday adaylığım konusundan da bahsetmek isterim; ben Burdur çocuğuyum, bu toprakların çocuğuyum. Babaannem ve dedem burada olduğu için her boşluğum burada geçti. Evet kariyerim Ankara’da ama köklerim Burdur’da. Ankara’da yaptığım yapılanmayı, kariyeri Burdur’a hizmet etmek için kullanmak istiyorum, hedefim bu. Burdur ile ilgili gözlemlerim şöyle; Burdur ihmal edilmiş bir yer. Bunu çocukluğumdan beri hep görüp, yaşadım. Son dönemde bunu daha da çok hissediyorum. Ülkenin sorunları büyüdükçe Burdur o sorunlardan daha büyük pay alıyor. Çünkü buranın sesinin daha gür çıkmaya ihtiyacı var. Çevresi gelişiyor ama Burdur aynı kalıyor. Dolayısıyla Burdur alacaklı. Burdur’un bu alacaklarını alması için vekilliğe talibim.

“Burdur’da birinci parti olabilmek için, çocuklarımızın geleceği için bunu başarmamız gerekiyor”

Burdur’un en öncelikli sorunları arasında su ve kuraklık geliyor. Her gittiğim yer de vatandaşlarımıza soruyorum ve en öncelikli sorun su, kuraklık, altyapı ve eğitim. En basiti bir su sorunu var. Yıllardır konuşuluyor. Bu sorun bütün ülkede var ama Burdur su yönünden daha dezavantajlı. Burdur’un geleceği için su konusunda acil bir eylem planı yapmak zorundayız. Yine tarım konusunda acil olarak yapılması gerekenler var. Desteklemelerle ilgili Burdur yoksul kalıyor. Hacmi çok fazla olmasına rağmen Burdur o hacmin karşılığını alamıyor. Bunların hepsine çok acil olarak çalışmak gerekiyor. İktidara yürüdüğümüz bu dönemde özellikle Burdur’un bu dezavantajını avantaja çevirmek istiyorum. Bu sorunları, artık sorun olmaktan çıkarıp çözüp daha da gelişmeye yönelik eylemlerin yapılması gerektiğine inanıyorum. Onun için de bu yolda varım. Biz Burdur’da 11 aday adayıyız. Bu uzun bir yol ve tercihi genel merkezimiz yapacak. Bu bir burası için çalışmak için taleptir. 9 Nisan da adaylıklar belirlenecek. Adaylıklar belirlendikten sonra kişiselleştirilecek bir süreç değil. Biz Burdur için çalışmaya, bu seçimi kazanmaya yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütün çabamız seçimi kazanmaya yönelik olacak. Ben bunun teminatını buradan veriyorum. Bütün aday adayı arkadaşlarımızın da aynı şekilde düşündüğünü düşünüyorum. Çünkü ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Burada çok bir lüksümüz yok. Bundan sonrası için Burdur’da birinci parti olabilmek için, çocuklarımızın geleceği için bunu başarmamız gerekiyor. Ben kendi adıma da bunun sözünü veriyorum. Bundan sonraki süreçte adaylığım olsun ya da olmasın buradayım. Bu seçimi alacağız.

“Burdur siyasetinin kadın enerjisine ihtiyaç var”

Burdur’un nüfusunun yarısını kadınlar oluşturuyor. Ama bugüne kadar bir tane kadın milletvekili çıkaramamış. Biz “Gadın Burdur’umuz” deriz. Bizim kadınlarımız hep üretkendir, kendi fikirleri vardır ve kadın çok değerlidir. Dediğim gibi Burdur’dan kadın milletvekili çıkmaması da düşündürücü. Bunu hızlıca düzeltmemiz gerekiyor. Çünkü artık siyasetin dili ve iklimi değişiyor.  Bu değişim kadınlarla olacak, bizlerle olacak. Kadının girdiği yer, elinin değdiği yer başka oluyor. Bu erkekten daha iyi yapması ya da bir karşılaştırma değil ama kadının hayatla kurduğu ilişki başka. O ilişkiyi buraya da yansıtması gerekiyor. Kurduğu şefkati, duygusallığı zekası, sorunu hızlı kavraması, tehlikeyi hızlı fark etme becerisi. Bu konularda kadınlar bence bir fark yaratacaktır. Aynı zamanda da çalışkanlığı. Ben kendi adıma söyleyeyim; ben yorulmak bilmiyorum. Enerjim kendi kendisi yeniliyor. Ben birçok kadında da aynısını görüyorum. Bir şey olana kadar, sonuna kadar planlıyor, yapıyor ve bence kadının enerjisine ihtiyaç var. Burdur’da da buna ihtiyaç olduğunu düşündüğüm için aday adaylığımı açıkladım. Bu aslında bir bakıma da kadınları teşvik etmek, kadınlara da burada yer var diyebilmek, buyurun gelin demek. Ama Burdur’da yapılması gereken çok iş var ve bunu görmezden gelemeyiz. Programa katıldığınız için gurur verdiniz, şeref verdiniz. Çok teşekkür ediyorum.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber