‘DAHA İYİSİNİ YAPARIM’ DİYE BAŞLADI 38 SENEDİR KABAK KEMANE YAPIYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :21.09.2023 8:32

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > ‘DAHA İYİSİNİ YAPARIM’ DİYE BAŞLADI 38 SENEDİR KABAK KEMANE YAPIYOR

21.09.2023 Per, 8:32

BURDUR’lu Emekli Öğretmen Tahsin Yarar (65) öğretmenlik yıllarında kendisine hediye edilen Kabak Kemaneden daha iyisini yaparım diye başladığı Kabak Kemane yapımında 38 yılı geride bıraktı.
Burdur’lu emekli öğretmen Tahsin Yarar, 1985 yılında çalıştığı kurumda kendisine hediye edilen Kabak Kemaneden daha iyisini yaparım diye başladığı müzik aletleri yapımında 38 yılı geride bıraktı.
Yarar; “Yetiştirme Yurdunda öğretmenlik yapıyordum. Bir akşam çocukların yoklamasını aldıktan sonra Nöbetçi öğretmen odasında radyoda Ali Bey türküsü çıktı. Ali Bey türküsü de Kabak Kemanesiz olmaz. Bu türküye Kabak kemane çok güzel yakışıyor. Ben o zamana kadar hiç kabak kemane görmedim ama sesini duyuyorum. Türküyü dinlerken ‘ne güzel şu türkü, kabak kemanede ne güzel yakışmış’ dedim. Gece bekçisi arkadaş Kabak Kemane yaptığını söyledi. Bana da Kabak Kemane yapmasını söyledim. Bir hafta sonra yine nöbette yaptığı Kabak kemaneyi getirdi. Bana nasıl çalındığını anlattı. O gün sabaha kadar Kabak Kemane çalmaya çalıştım” dedi.

Kendi kendine ‘ben bu kemanenin daha iyisini yaparım’ dediğini anlatan Yarar; “kabak arayışına girdim. Kabak bulamadım. Köyüme, akrabalarıma haber gönderdim. Bana üç tane kabak geldi. Bunlardan yaptığım kemane güzel oldu. ‘ben bu işi yapacağım’ dedim ve yapmaya başladım ve o günden bu yana devam ediyorum. İlk gelen kabakların tohumlarını bahçeme diktim. Ertesi yıl bir sürü kabağım oldu. Kabak Kemane yapımına devam ettim. Kaliteyi artırmak adına santçılarla işbirliğine girdim. Onlara ulaştık. Onlardan yardım aldık. Bir taraftan kabak kemane yaparken bir taraftan da icrasını yapmaya çalışıyorum. Ölene kadar yapmaya devam edeceğim. Bu aşk başka bir şey, tiryakilik gibi bir şey. Nasıl ki tiryaki sigarayı bırakamıyorsa biz de bunu bırakamayacağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin her bölgesine ürettiği Kabak Kemaneleri gönderdiğini anlatan Yarar; “Amerika Birleşik Devletlerinde Teksas’ta yaşayan Edirne’li bir Türk bize internet üzerinden ulaştı. Biz de ona 2 adet 3 telli cura ve 2 tanede Kabak Kemane gönderdik. ‘Çocuklarım çalmazsa bile duvarda sılı dursun’ dedi. Çocuklarının bu kültürden uzaklaşmaması bakımdaın çok mükemmel bir davranıştı. Onu da tebrik ettim.” dedi.  Yarar, Kabak Kemane dışında üç telli cura, dört telli cura, kısa sap bağlama, uzun sap bağlama, Divan sazı yaptığını belirtti.

Üniversite bizden faydalansın

“Üniversitelerden şikayetçiyiz” diyen Yarar şöyle konuştu; ” Burdur’daki sanatçı arkadaşlarla biz bunu çok görüştük. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Konservatuvar açıldı. Çalgı yapımı bölümü de açıldı sanırım ama herhangi bir çalışma yok. Burdur’da sipsi, kaval, saz, Kabak kemane yapan arkadaşlarımız var. Bizden neden yararlanılmıyor. Ben öğretmenim zaten, eğitimciyim. Aslında üniversite için ben bir şansım diye düşünüyorum. Üniversite bizden yararlanabilir aslında. Herşey para değil. Biz para için demiyoruz. Şu meslek ya da kültür gelecek nesillere aktarılsın. Hayatında hiç bir çalgı görmemiş, Kabak Kemane görmemiş çocuklar geliyor. Onlara Kabak Kemane çalıyorum. Çok hoşlarına gidiyor, mutlu oluyorlar.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından saz yapımı ve icrası konusunda tescilli sanatçı olduğunu ifade eden Yarar, 38 yılda toplam 2 binin üzerinde Kabak Kemane ürettiğini söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber