DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :01.03.2019 16:10

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

01.03.2019 Cum, 16:10

BURDUR’da 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenlendi.
Hafta dolayısıyla Burdur Afet ve Acil durum İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Parkında açılan sergide Müdürlüğün arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılan malzemeler, 1971 Burdur depremi ile ilgili gazete kupürleri ve il genelinde hafta dolayısıyla ilkokul öğrencileri arasında resim, lise öğrencileri arasında kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin eserleri sergilendi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Yardımcısı Yakup Tat tarafından verildi.
Sergiyi gezen Burdur Vali Yardımcısı Yakup Tat, “maalesef ülkemiz deprem riski yüksek olan bir coğrafyada bulunuyor. İlimiz de birinci derece deprem bölgesinde ve geçmişte de büyük depremler yaşanmış en son 1971 yılında bir deprem yaşanmış. Bizim üzerimize düşen depremde meydana gelen hasar ve ölümleri azaltmak. Deprem yaşamın bir gerçeği bunu önleme şansımız yok. Hem deprem bilincini artırmak hem de yapı stokunu depreme uygun hale getirerek bu afetle mücadele şansımız var. Bu haftada da bu bilinci oluşturmak için yoğun çalışmalarımız olacak” dedi.
İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz’de Müdürlük olarak 5 bin öğrenciye deprem bilinci eğitmi verdiklerini söyledi.
Tokgöz “hafta boyunca öğrencilerimize afet bilinci eğitimi verilecek akabinde ise deprem tahliye tatbikatları gerçekleştirilecek” dedi.
Tokgöz “Afet Müdahale plânı kapsamında Isparta ve Antalya illeri ile birlikte ilimizin koordinesinde masabaşı tatbikatı gerçekleştirdik. 2019 yılında da hem masa başı hem saha tatbikatları gerçekleştireceğiz. Eğitimlerimizi ise yelpazeyi biraz daha açarak daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla Kur’an Kursu, Cami ve STK’larda da eğitim vereceğiz. Vatandaşlarımızdan afet öncesi hazırlık kapsamında evlerinde afet çantaları bulundurmalarını, Doğal Afet Sigortalarını muhakkak yaptırmalarını istirham ediyorum. İnsanlar arabalarına bin liralık sigortayı yaptırıyor ama evlerine 15-200 liralık Doğal afet sigortası yaptırmıyorlar. Günümüzde sosyal medyanın önemi çok arttı. Biz Burdur Afad olarak sosyal medya sayfalarımızda gerekli paylaşımları yapıyoruz. Rabbim bizi doğal afetlerle imtihan etmesin” dedi.
Hafta boyunca il genelindeki çeşitli okullarda deprem bilinci eğitimi verilecek ve tahliye tatbikatları gerçekleştirilecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber