DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU “ÇİN MEZALİMİ SONA ERSİN” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :01.04.2021 14:51

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > DOĞU TÜRKİSTAN PLATFORMU “ÇİN MEZALİMİ SONA ERSİN”

01.04.2021 Per, 14:51

BURDUR’da bir araya gelen 28 Sivil Toplum Kuruluşu Çin hükümetinin Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı zulmü yaptığı basın açıklaması ile protesto etti.
Öğretmenevinde düzenlenen basın toplantısında açıklamayı İHH Burdur Şube Başkanı Hüseyin Çetinkaya okudu.
Çetinkaya; “1 Nisan 2017 tarihinden itibaren Çin yönetimi Doğu Türkistan’da sistematik gözaltılara başladı. 2014 yılından itibaren devasa arazilere kurulan kamplar, İkinci Dünya Savaşı Nazi kamplarının günümüz uygulamasından farklı değil. Nitekim Doğu Türkistan nüfusunun hatırı sayılır bir miktarı olan, Çin kaynaklarına göre 8 milyonu bulan insan ailesinden koparılarak toplama kamplarında tecrit edilmiş durumdadır. Toplama kampları dünyanın en yaygın hak ihlallerinin yapıldığı, soykırım merkezlerine dönüşmüş durumdadır” dedi.
“Öldürme, işkence, tecavüz, beyin yıkama ve tıbbi-biyolojik deneylerin yapıldığı toplama kamplarına entegre olarak inşa edilen fabrikalar da yine milyonlar köle işçiler olarak çalıştırılmaktadır” diyen Çetinkaya şunları söyledi; “Aileleri toplama kampına alınan çocuklar ise yatılı okul ve yetimhane görünümlü çocuk kamplarında yine beyinleri yıkanarak birer Çinli olarak yetiştirilmektedir. Toplama kamplarına alınan erkeklerin evlerine yerleştirilen Çinli memurlar, burada aile ile kalmakta, mahremiyet ayaklar altına alınmaktadır. Evler QR sistemleriyle takip edilmekte tüm alanlar yüz tanıma sistemli kameralarla izlenmekte, en ufak bir şüphe bile insanların toplama kamplarına alınmasına yetmektedir! 1 Nisan tarihi bu sistematik mezalimin dördüncü yıldönümüdür. Dört yıldır Doğu Türkistan adeta cehenneme çevirilmiş, insanların yaşam güvenliği tamamen ortadan kaldırılmıştır. Başta ABD, Kanada ve Hollanda olmak üzere dünya ülkeleri işlenen hak ihlallerini soykırım olarak tanımakta, birçok ülke meclisi de soykırım ilanı için çalışmalarını sürdürmektedir. Soykırımın bir an önce durdurulması bütün insanlık için var oluş vazifesine dönüşmüş durumdadır.

Bizde Burdur’da faaliyet gösteren STK’lar olarak, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır insanlık suçlarının işlenmekte olduğu Doğu Türkistan’daki açık soykırıma dikkat çekmek için bir aradayız ve tüm kamuoyunun dikkatini de, insanlığın hatırlamak istemediği orta çağ uygulamalarına çekmek istiyoruz. Doğu Türkistan’da yaşananları paylaştığımızda insanlar bunu tahayyül edememekte, anlamakta zorlanmakta ve bunun olsa olsa kötü bir şaka olabileceği kanaatine varmaktadır. Maalesef yaşananlar kabul edilemez ve en doğal insan haklarını dahi ihlal edecek niteliktedir. Bu çerçevede dünyada “şaka günü” olarak farklı bir biçimde hatırlanan 1 Nisanda şaka değil soykırım diyoruz. Burdur’dan tüm dünyaya sesleniyoruz! Soykırımın resmi binaları hüviyetinde olan toplama kampları hiç vakit kaybetmeden kapatılmalıdır.”
Çetinkaya; “Dokuz yıldır Doğu Türkistan tam bir cinnet halini yaşıyor, “Uygur Türkü, Kazak, Kırgız olma suçundan” milyonların demir parmaklıklara mahkûm edildiği Doğu Türkistan, nesli yok edilen milletlerden biri olma yolunda “ifadelerini kullandı.

Çetinkaya şunları söyledi; “Burdur’dan diyoruz ki; Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı. Toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılmalı, bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir. Birleşmiş Milletler, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhâl durduracak sahici adımlar atmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı ya İslam ülkelerini bu zulme karşı mobilize etmeli ya da kendini lağvetmelidir. Türkiye bu zulmün bitirilmesi için öncü olmalıdır. Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir.”
Çetinkaya’nın konuşmasının ardından İl Müftü Yardımcısı Yüksel Güzel tarafından dua edildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber