EKMEK FİYATINDA SON NOKTA | Gündemburdur.com
Son güncellenme :22.02.2021 18:01

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > EKMEK FİYATINDA SON NOKTA

22.02.2021 Pts, 18:01

BURDUR Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur’da bugünden itibaren 200 gram ekmeğin 1.5 TL’den satılacağını belirtti.
Yusuf Keyik “fırıncıların talebi üzerine Esnaf Odaları ile birlikte yeni bir fiyat uygulaması başlattık. Bunu da kendi başımıza yapmadık. Fırıncı esnafını topladık. Çevre illerimizde ekmek fiyatı nedir, onlara bakarak, maliyet hesaplarını yaparak 260 gr ekmeği 2 lira oalrak fiyat açıkladık. Ticaret Bakanlığı 1 Kg ekmek 6.25 lira olarak görüş bildirdi. Bizim 260 gr ekmeğin hesabını yaptığımız zaman l kg ekmek 7 lira 69 kuruşla geliyordu. Dolayısıyla Valiliğin bna itiraz etme hakkı vardı ve itiraz etti. Komisyonu tekrar topladık. Komisyona Belediye katılım sağlamadı. Valilik, Esnaf Odası ve Ticaret Odası olarak toplandık ve bu fiyatı 2 kabul 1 ret oyuyla geçirdik komisyondan ve fiyat onaylanmış oldu. Fakat bir takım siyasi polemikler devreye girdi. Halkın ekmeği 2 lira oldu, şu oldu, bu oldu gibi. Halbuki 2 lira fiyatı 81 ilde sadece Burdur’da uygulanan bir şey değil. En az 50 il bizim ekmek gramajının altında bir gramajla bu rakamı uyguluyordu. Fakat olayı Burdur’da farklı mecralara çektiler. Siyasi polemik haline getirdiler. İlçelerde Belediye Başkanları bizim verdiğimiz fiyata müdahale ederek uymadılar. Dolayısıyla biz de fiyatları yeniden revize etme kararı aldık. Fırıncılarla yeniden toplanarak ilçelerde fiyat istikrarının sağlanmaması nedeniyle tepki olduğunu belirterek 200 gr ekmek fiyatını 1,5 lira olarak revize ettik. Bugün itibariyle bu uygulama tüm ilçelerimizde dahil olmak üzere başladı” dedi.
Fırıncı esnafı Hakan Dinç ise “maliyetlerimizin artmasından dolayı 9 Şubat’da 260 gram ekmeğin fiyatı 2 lira olarak belirlenmişti. Alınan tepkilerden dolayı Ticaret Odası, Esnaf Odası ve Valimizin isteği üzerine 22 Şubat itibariyle fiyatı 200 gram ekmek 1.5 lira olarak belirledik. Fırıncılar olarak sıkıntılı bir dönem olacak ama halkımızın iyiliği için, bizim maliyetlerimizi kurtarmadığı halde kendimizden fedakarlık yaparak bu fiyata ekmek satacağız. Halkımıza hayırlı olsun” diye konuştu.
Vatandaşlarda ekmek fiyatlarının düşürülmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber