EMİNE NUR AZMETTİ BAŞARDI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :02.12.2020 19:17

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Genel, Güncel > EMİNE NUR AZMETTİ BAŞARDI

02.12.2020 Çar, 19:17

BURDUR’da 6 yaşına kadar yürüyemeyen Emine Nur İlden (23) geçirdiği 4 ameliyat sonucunda yürümeye başladı.
Burdur’un Kemer İlçesi’nde Serebral Palsi hastası olarak doğan Emine Nur İlden 6 yaşına kadar yürüyemedi. 6 yaşında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ilk ameliyatını olan İlden bu arada ilkokula da kaydolarak öğrenim hayatına başladı.
İlkokul ve Ortaokulu Kemer İlçesi’nde okuyan Emine Nur İlden girdiği sınavda Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi’ni kazandı. Pansiyonda kalan engelli Emine Nur İlden girdiği Üniversite sınavında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nü kazandı. Şu anda son sınıf öğrencisi olan İlden özel bir Rehabilitasyon Merkezinde staj yapıyor.
İlden “doğum sırasında Beynimin okjisensiz kalması sebebiyle engelli bir birey olarak dünyaya geldim. 6 buçuk aylık iken doğmuş olmam ve ciğerlerimi tamamlayamamış olmam nedeniyle doktorlar tarafından ölecek gözüyle bakılan bir bebektim. Benim hikayem ölecek gözüyle bakılan bir bebeğin hayata tutunma mücadelesi. 4 defa ameliyat oldum. Çeşitli fizik tedaviler aldım. Ardından ayağa kalkmayı başardım” dedi.
İlk ameliyatını 6 yaşında olduğunu belirten İlden “6 yaşında bir ameliyat geçirmem gerekiyordu ve yaşıtlarım gibi anaokuluna gidemedim. Bunun eksikliğini fark eden ailem sayesinde okula gitmeden okuma yazmayı öğrendim. Okuma yazmayı öğrenme maceramla, okuma şevkim daha da arttı. Ardından ilkokul sürecim beni bekliyordu. 4 defa ameliyat geçirmiş olmama rağmen, yaşadığım zorluklara rağmen oldukça başarılı bir çocuktum. Bu hiçbir zaman benim okuma şevkimi kırmadı. Şöyle söyliyeyim maalesef ki hala daha toplumda olan birçok sorunu bende yaşadım. Dışlanma, ayrımcılık, adapte sorunu yaşadım. Ama bunlar beni yıldırmadı daha güçlü kıldı. Ardından 8 yıl anne ve babamın beni okula getirip götürmesiyle eğitimime devam edebildim. Asıl dönüm noktam dediğim, hayatımın değiştiği olarak nitelendirdiğim şey ise benim Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesini kazanma sürecim oldu. Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesini kazanmıştım ama ilçede yaşıyorduk. İlçede yaşadığımız için ailemden ayrı yaşamak zorundaydım ve bu benim bir hayli ürkütüyordu. Çevremde bir sürü olumsuz tepkilere neden oldu. Hani gidemezsin, yapamazsın diyerekten ama ailem benim her zaman destekçimdi. Nihayet Sosyal Bilimler Lisesinde okumaya karar verdim. Hem okuyorum hemde yurtta kalıyordum. Yurtta kalmakta benim için başlı başına problem, sorun haline gelmişti. Çünkü aslında kendimi kabul etmiş ve topluma kabul ettirebilmiş bir birey değildim. Bunun verdiği endişeyle insanlardan farklı bir ortama girmek, küçük çocuğun yeni bir ortamda yaşadığı zorlukların bir çoğunu ben de yaşadım. bunu şöyle ifade edebilirim zorluk diyorum gerçekten birçok şevkimi kırıcı olay yaşadım. İşte yurtta yeni geldiğimde niye ailen seni buraya yolladı, geldiğin yerde okul yokmuydu, yorulmuyor musun, ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorsun diye bir sürü olumsuz soruyla karşılaştım ve şevkimi kırmaya çalıştılar. Ama düşündüm ki başarabildiklerim beni etkileyecek. Onun için ben kendimi kabullenmek çabasına girdim ve bu yaşadığım zorluklar, hatta yurtta kazandığım tecrübelerim beni daha güçlü kıldığını gördüm. Tabi bu süreçte en büyük destekçim ailem oldu. Maddi manevi her türlü yanımda oldular, destek oldular ifadelerini kullandı

Engelli ailelerine mesaj

İlden çocuğu engelli olan ailelere de çocuğunuzun yanında olun mesajı verdi. İlden “Buradan da engelli anne ve babalarına seslenmek istiyorum. Çocuğunuzun yanında olun, onu dışlamayın, siz onu ne kadar kabul ederseniz topluma da o kadar çok kabul ettirirsiniz. Onun, bunun, şunun ne dediğine bakmayın çocuk sizin çocuğunuz, hayat sizin hayatınız. Nasıl sağlıklı bir birey bir sürü hakka sahipse, engelli olan bireyde bu haklara sahip. Zaten zor bir yaşamı var, başkalarına müdahale ettirmeyin. Onlar yüzünden daha da zorlaştırılmasına izin vermeyin”diye konuştu.
Fizik tedaviye başlamadan önce bağımsız hareket emediğini aktaran İlden “Ben fizik tedaviye başlamadan önce bağımsız hareket edemeyen, kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta zorlanan, desteksiz yürüyemeyen bir bireyken gerçekten fizik tedavi sayesinde çok fazla yol katettim. Bunun yanında tabiki geçirdiğim ameliyatlar ve fizoterapistim Abdullah Bülbül’ün çabasıyla çok şeyi başarabildiğimi gördüm. Hayallerimi gerçekleştirdim, kendi ayaklarımın üzerinde duran bir birey oldum. Başarabilme durumumu gördüm. Buda tabiki beni şevke getirdi. Bunun sonucunda şöyle diyorum, hayatlar değişmez, engeller aşılmaz diye bir şey yok. Yeterki umut ve çaba olsun” dedi
Üniversitede Sosyal Hizmet okumaya karar verdiğini belirten İlden ” Sosyal Hizmeti seçme sebebimde, kendim gibi dezavantajlı bireylerin meslek hayatımda da yanında olmak, onlara güç verebilmek, örnek olabilmek, yol gösterebilmekti. Bilindiği üzere Sosyal Hizmet mesleği dezavantajlı bireylere ve farklılıklara yönelik çalışmalar yapar. Bunun için ben hayatımı sürdürme kararı aldım. Çalışmalarımda bu yönde. Daha çok yolun başındayım ama şu an Burdur’da Sevgi Çiçekleri Özel Eğitim Merkezinde gönüllü olarak staj yapmaktayım. Buradaki amacım oradaki çocukları mutlu etmek, onları topluma kazandırmayı amaçlamak. Biz ne kadar birbirimize destek olursak toplumdan ne kadar destek görürsek, hayatımız o kadar kolaylaşır. Engelli olmak bir sorun değildir. Bunu sorun haline getirenlere sesleniyorum. Bizim erişebilirliğini ve kabul ettirmelerini yapmak toplumsal, insani sorumluluğumuzdur. Ben diyorum ya engelli birey yoktur. Engellenen birey vardır. Bu engelleri aşmamızda hep birlikte yardımcı olsunlar. Daha güzel başarılara imza atmamıza yardımcı olsunlar. Benim bu zamandan sonraki hedefim engelliler üzerine çalışmak. Onların sıkıntılarını paylaşmak” diye konuştu.

Lisede karşılaştığı sıkıntılar ile üniversitede karşılaşmadığını kaydeden İlden “Çünkü şöyle söyleyeyim lise benim acemilik dönemimdi. Üniversitede de yurtta kalıyordum. Babam yeni emekli olduğu için daha bu yıl Burdur’a taşındık. Artık gelebilecek olumsuzluklara hazırlıklı olduğum için benim üniversite sürecimde yaşadığım pek bir zorluk olmadı. Tek zorluk olarak kampüse erişimde sıkıntı oluyordu onu da Rektör hocamız halletti. Kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Onun haricinde kendi ayaklarımın üzerinde duran, güçlü bir birey olma yolunda bu şekilde müacdele verdim. Hala mücadelemi veriyorum. Bu mücadeleyi sadece kendim için değil ben gibi olan bütün engelli bireyler adına veriyorum ve vermeye de devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Emine Nur İlden’in annesi Nimet İlden’de “Emine erken doğum olduğu için yürüyemiyordu. Sırtımda Fizik tedaviye getirdim götürdüm. Bu bana hiç bir zaman koymadı. Emine azimli, başarılı. Biz de destek verdik. Biz ona destek olduk, o bize destek oldu. Allah’a şükür bu günlere geldik” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber