HONAMLI TEKE VE MERİNOS KOÇ GÜZELLİK YARIŞMASI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :13.05.2022 23:53

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel, Sürmanşet > HONAMLI TEKE VE MERİNOS KOÇ GÜZELLİK YARIŞMASI

13.05.2022 Cum, 23:53

BURDUR Teke Yöresi 7’inci Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı kapsamında Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Honamlı Teke ve Merinos Koç güzellik yarışması düzenlendi.

Burdur Belediyesi Uzay Çatı altına kurulan fuar alanında gerçekleşen yarışmada, dereceye girmek için mücadele eden küçükbaşlar, çobanlar ve yetiştiriciler tarafından özenle süslendi. Bazı küçükbaşların gövdelerine kırmızı boyayla Türk bayrağı yapılırken bazıları ise boncuklarla süslendi.

Yarışmanın Jüri Başkanı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Veterinerlik Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Elmaz, “dünyanın her yerinde, Almanya’da, Amerika’da, Hollanda’da, hayvancılığın geliştiği her yerde bu tür yarışmalar yapılır. Bu yarışmalar yetiştiricilerin mesleğe olan ilgisini, heyecanını artırır. Belki biz yine fuar kapsamı dışında da bu gibi yarışmaları farklı ırklarda yaparak Burdur’daki bu bilinci biraz daha artırma yönünde çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Bu yarışmaların mutlaka faydası görülür” dedi.
Makü Veterine Fakültesi Akademisyenleri, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personeli ve Çobanlardan oluşan Jüri, Honamlı Teke ve Merinos Koçlarda vücut uzunluğu, bacak boyu, vücut uyumu, hayvan yaşı, ırkını taşıyan özellikler ve boynuz yapısı kriterlerini inceleyerek birinciyi belirlemeye çalıştı.
Jürinin

değerlendirmesi sonucu Honamlı Teke yarışmasında Bucak Kızılkaya Beldesi’nden Süllü Savaş birinci, Yeşilova Armut Köyü’nden Musa Yılmaz ikinci, Burdur merkez Bereket Köyü’nden İsmail Özben üçüncü oldu. Merinos Koç yarışmasında ise Karamanlı Kağılcık Köyü’nden Gökhan Güneş birinci, Kemer Elmacık köyünden Muhammed Obut ikinci, Karamanlı Kağılcık Köyü’nden Mustafa Güneş üçüncü oldu.
Dereceye girenlere ödülleri Vali Ali Arslantaş, Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp ile Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yıldız tarafından verildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber