KARACALAR DOĞAYA BIRAKILDI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :03.09.2021 9:31

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > KARACALAR DOĞAYA BIRAKILDI

03.09.2021 Cum, 9:31

DOĞA Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Burdur 6’ıncı Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler Antalya’da 11 Yavru Karacayı doğaya saldı.
7 erkek, 4 dişi Karaca Doğa Koruma ve Milli Parklar Burdur 6’ıncı Bölge Müdürlüğü tarafından Antalya’nın Manavgat ilçesi, Kapan Mevkiinde doğaya salındı.

Müdürlükten yapılan açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Olur’ları doğrultusunda 2020 yılında Burdur 6’ncı Bölge Müdürlüğüne bağlı Antalya ili, Manavgat İlçesi, Beydiğin, Kızıldağ, Karabucak, Sırtköy, Salur Köy sınırları içerisindeki Kapan Mevkiinin Alageyik ve Karaca Yerleştirme Sahası olarak tesis edilmesi uygun görülmüştür.

Bu bölgede alageyiğin 1990’lı yıllara kadar karacanın ise 2000’li yıllara kadar yaşadığı kurum çalışanları ve yöre halkının gözlemlerinden bilinmektedir.

Alanın ekolojik, floristik ve faunistik özelliklerinin hem karaca hem de alageyiğin yaşam isteklerini karşılayacak düzeyde olması sebebiyle bu doğrultuda, 2020 yılı içerisinde Antalya ili, Düzlerçamı’nda bulunan Eşenadası Alageyik Üretme İstasyonu’ndan 26 adet (11 adet dişi, 15 adet erkek) alageyik kapan bölgesine nakledilerek yerleştirilmişti. Alageyik yerleştirmesinin ardından saha takibe alınarak 30 adet fotokapan yerleştirilmiş, alageyiklerin alanda yaşamaya devam ettikleri ve fotokapan görüntülerinden sağlıklarının yerinde olduğu, sokak hayvanı ve diğer yabani yırtıcı baskısının olmadığı gözlemlenmiş ve sahaya karaca yerleştirilmesi kararı alınmıştır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce tahsis edilen 7 erkek, 4 dişi olmak üzere toplam 11 adet Karaca 25 Ağustos 2021 tarihinde teslim alınarak 26 Ağustos 2021 tarihinde 6’ncı Bölge Müdürlüğümüze bağlı Antalya ili, Manavgat ilçesi, Kapan Mevkiine yerleştirme işlemi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bölge Müdürlüğünce bundan sonra da sahaya yerleştirilen türlerin izlemesine devam edilerek sahaya adaptasyonu için gerekli çalışmalar yapılacak olup diğer sahalarımıza da yerleştirme çalışmaları sürecektir” denildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber