KEYİK “BAHARLA BİRLİKTE EKONOMİ CANLANACAK” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :30.01.2020 1:18

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Genel, Güncel > KEYİK “BAHARLA BİRLİKTE EKONOMİ CANLANACAK”

30.01.2020 Per, 1:18

-BURDUR Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik düzenlediği basın toplantısı ile 2019 yılını değerlendirdi.
Burdur Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Keyik Meclis Başkanı Ömer Çeliker ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Meclis Salonu’nda yaptığı toplantıda 2019 yılındaki ülke genelindeki ekonomik faaliyetler ile Oda olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.
Keyik yaptığı açıklamada yerli otomobil projesinin ülke olarak 81 milyonun göğsünü kabarttığını belirtti. Keyik “bu projeye öncülük edenlerden olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.
Keyik üye sorunlarına çözüm bulmak için tahkim kurulu oluşturduklarını belirterek oda üyesi olsun veya olmasın meslek sahiplerinin mesleki yeterlilik belgesi almaları için aracılık yaptıklarını, oda üyelerini ufkunu açmak için çeşitli eğitimler düzenlediklerini ve bu eğitimlere bu yılda da devam edeceklerini kaydetti.
Burdur 2019 yılında 196 milyon 475 bin dolar ihracat gerçekleştiğini kaydeden Keyik “2019 yılında Çin’e blok mermer ihracatında ciddi anlamda düşüş var. Mamul olarak 30 ülkeye satıyoruz. Blok olarak sadece Çin’e satıyoruz. Ben sektöre uzun yıllardır tek pazarlı bir ihracatın sürdürülebilir bir ihracat olmadığını anlatmaya çalışıyorum. İki ülke arasında olumsuzluklar yaşanabilir. Bunlar olmadı ama farklı bir şey gelişti. Çinde ortaya çıkan Corona virüsü Burdur’daki mermer sektörünü mutlaka etkileyecektir. Mart ayı içerisinde Çin de mermer fuarı var. Türkiyenin 4 bir yanından mermerciler bu fuara katılıp orada ürünlerini pazarlıyorlardı. Sanırım yüzde 10 ancak katılan olur. Bunun geri dönüşü de ihracat rakamlarının düşüşü olacak. İnşallah bu vesileyle, her şerde bir hayır vardır mantığıyla sektör kendisini biraz toplar. Ülkemizde imalat sektörü zor. Blok satanla mamul satanın kârlılığı hemen hemen aynı. Blok satan dağdan 50 tane çalışanla işi çözüyor gönderiyor. Mamul üreten 100-150 işçi çalıştırmak durumunda. Aynı parayı kazanıyor. Haklı olarak sektör mamule yönelmiyordu. İnşallah bu vesileyle doğru bir iş yapmadıklarını, her ocağı olanın mutlaka mamul yapacak fabrikası olması gerektiğini biz söylüyoruz, onlarda dikkate alırlar inşallah” dedi.
iKinci OSB’nin yüzde 85’lik kısmının tamamlandığını aktaran Keyik ” OSB içerisinde 7 Km yolumuz var. Bunun 2 Km’lik kısmının sıcak asfalt kaplamasını yaptık. Şu anda aktif çalışan 4 fabrika var. 4 Fabrikanın yolları asfalt. Yeni fabrikalarımız yapıldıkça oradaki asfalt çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bunun haricinde arıtma tesisimiz yok. Isparta OSB ile Burdur 1 ve ikinci OSB’lerin ortak arıtma tesisi için yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz” dedi.
Bahar aylarından itibaren ekonomide tekerlerin daha hızlı döneceğine inandığını aktaran Keyik “ikinci OSB’de 24 parselden 18’i tahsis edildi. 4 firma çalışıyor. Diğerleri proje aşamasında. Şimdiye kadar onlarında yapmış olması gerekiyordu ama elimizde tutabilmek için sanayiciyi kaçırmamak adına onlara imtiyaz gösteriyoruz. İnşallah 2020 yılında bir kaç fabrikanın daha yapılacağını düşünüyorum. 2020 Bahar aylarından itibaren ekonomide tekerlerin daha hızlı döneceğini düşünüyorum. Ekonomik veriler bunu gösteriyor. İnşallah Ülkemizin başına beklemediğimiz bir olay gelmezse Mayıs Haziran aylarından itibaren tekerlerin hızlı döneceğine inananlardanım” ifadelerini kullandı.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber