KEYİK “VERGİ TABANA YAYILMALI” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :19.07.2019 8:35

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > KEYİK “VERGİ TABANA YAYILMALI”

19.07.2019 Cum, 8:35

BURDUR Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başknaı Yusuf Keyik “vergiyi tabana yaymak zorundayız. Bilhassa ekonominin durgun olduğu dönemlerde vergi oranlarını düşürmek sureti ile hem mükellefe nefes aldırmalı hem alacağın toplanmasına katkıda bulunmalıyız. Yüksek vergi oranı, çok vergi tahsil edilecektir anlamı taşımamalıdır” dedi.
Keyik BUTSO meclis salonunda düzenlediği basın toplantısında düzenli veri toplayabilmek için öncelikle işletmelerin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti.
Keyik “İşletmelerin büyük bölümü banka kredisi ile çalışmakta, kredilerini ödemekte de güçlük çekmektedir. Kredi borçlarının ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasının bugüne kadar ki süreçte pek verimli olmadığını hep birlikte gördük. Çözümü kalıcı yapısal reformda aramamız gerekmektedir. İşletmelerin karşısındaki en büyük olumsuzluk, sermaye yetersizliği, rekabet şartları, girdi maliyetlerinin yüksekliği ve vergi sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.
Keyik şunları söyledi; “vergi oranlarını tabana yaymak zorundayız. Bilhassa ekonominin durgun olduğu dönemlerde vergi oranlarını düşürmek sureti ile hem mükellefe nefes aldırmalı hem alacağın toplanmasına katkıda bulunmalıyız. Yüksek vergi oranı, çok vergi tahsil edileceği anlamı taşımamalıdır. Yüksek vergi ve girdi maliyetleri, merdiven altı diye nitelendirdiğimiz kayıt dışı ticari faaliyetleri körüklemektedir. Kayıt dışı kazanç elde edenlerle, kazancını gerçek beyan edenler arasında haksız rekabet oluşmaktadır. Burada suçlu aramak gerekirse, vergisini düzenli beyan eden ve vergisini muhtelif sebeplerden ödeyemeyen mükellef olmamalıdır. Devlet sık denetimler ile merdiven altını kontrol altında tutarken bir taraftan da verginin tabana yayılması için çalışma başlatmalıdır. Gelir Vergisi dilimleri yetersiz, oranları yüksektir. Kurumlar Vergisi oranı günümüz şartlarına göre yüksektir.”
Toplantıda Meclis Başkanı Ömer Çeliker ve Yönetim Kurulu üyeleri de bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber