KİBYRADA BAZİLİKAL PLANLI KİLİSE BULUNDU | Gündemburdur.com
Son güncellenme :03.08.2020 13:25

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel, İlçeler > KİBYRADA BAZİLİKAL PLANLI KİLİSE BULUNDU

03.08.2020 Pts, 13:25

BURDUR’un Gölhisar İlçesi’ndeki Kibyra Antik kentinde Bazilikal Planlı Kilise yapısı bulundu.
Kazı Başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Şükrü Özüdoğru kentte ilk kez bir kilise yapısının açığa çıkarıldığını söyledi.
Özüdoğru “burası bazilikal planlı kilise. Bu yıl kazılarımız sadece bu alanda devam ediyor. Burasının özelliği ise kentte kazı çalışması yapılan ilk dini yapı olması. Geçen yıl yaptığımız kazılarda yapının Narteks ismi verilen ön odalarını açtık. Bu yıl da Güney odalarda devam ediyoruz. Henüz iç kısmını açığa çıkaramadık. Önce bu dış kısımları bitireceğiz. En son iç kısmı kazıp yapının kazı çalışmasını tamamlayacağız” dedi.
Yapının önemli olduğunu ve Kibyra’nın Hristiyanlık dönemine ilişkin, geç antik çağına ilişkin önemli bilgiler verdiğini söyleyen Özüdoğru “İlk Hristiyanlık dönemine ilişkin M.Ö. 4’üncü ve 5’inci yüzyıllarda inşa edilmiş bir kilise yapısı olduğunu anladık. Kazı yaptığımız Güney Odalarında daha çok burada görev yapmış din adamlarının, rahiplerin dini tören için hazırlandıkları, hem de burada görev yapmış rahiplerinin mezarları bulunuyor. Burada 6 adet mezar yapısı açtık. Bunlardan en önemlisi Roma Dönemi taş lahit, Bizans döneminde kilise içerisinde tekrar kullanılmış. Umuyorum Kilisedeki kazı çalışmaları tamamlandığında kent özellikle erken Hristiyanlık dönemine ait önemli bir dinsel yapıyı da ziyaret için kazanmış olacak” diye konuştu.
Özüdoğru şunları söyledi; “yapıdaki kazı çalışmalarımızı planlarımızda herhangi bir aksilik olmazsa önümüzdeki sezon bitirmeyi planlıyoruz. Ondan sonra koruma, konservasyon ve restorasyon projesi hazırlanacak hızla. Bir kaç yıl içerisinde ziyarete açılmış olacak.”
Özüdoğru “Kilise yapısı olarak erken Roma Dönemi Pagan inanç tapınaklarından çevrilmiş iki kilise yapısı olduğunu biliyorduk. Fakat oralarda herhangi bir kazı çalışması mümkün olmamıştı. Bu yapının önemi belki ilk kez Roma Dönemi Bazilikasından devşirilmiş olsa da bunu henüz kesin söyleyemiyoruz ama Kilise oalrak inşa edilmiş büyük bir yapı ve Anadolu’da Hristiyanlığın erken dönemlerine ait bu tür kiliseler çok az sayıda. Kazılarımız bittiğinde Kibyra’da bunlardan birini temsil etmiş olacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber