KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ: RAMAZAN DA EK TEDBİRLER GÜNDEME GELEBİLİR” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :08.04.2021 14:15

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > KORONAVİRÜS BİLİM KURULU ÜYESİ KAYIPMAZ: RAMAZAN DA EK TEDBİRLER GÜNDEME GELEBİLİR”

08.04.2021 Per, 14:15

KORONAVİRÜS Bilim Kurulu Üyesi Doç.Dr. Afşin Kayıpmaz, Ramazan aYı içerisinde ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi.
Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4’üncüSÜ düzenlenen Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi’nde yaptığı konuşmada; “Pandemi döneminde yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu anladık. Nasıl anladık, hayvancılıkta, tarımda, savunma sanayiinde ve bizim sağlık bilimlerinde yerli üretim olmazsa olmazımız. Biz bugün aşılarda neden zorluk yaşıyoruz. Gerçi şu anda 18 Milyona ulaştı yaptığımız aşı sayısı, onu da niye yaşıyoruz dışa bağımlıyız. Şu anda bizim üniversitelerimizde, bizim insanlarımız tarafından geliştirilen aşıların ön plana çıkmasıyla, üretilir hale gelmesiyle birlikte biz bu pandemi, Covid-19 belasından veya bundan sonra karşılaşacağımız diğer solunum yolu hastalıklarından kendi yerli aşılarımızla ancak kurtulabileceğiz. Bu yerli aşılarımızı düşük maliyetli ülkemizde üretebilirsek belki de yurtdışındaki bir çok ülkeye de derman olacak şekilde en uygun şekilde sağlayabileceğiz” dedi.

Kayıpmaz; “Pandemi döneminde ne yaptık peki? Çin’in Vuhan kentinde ilk enfeksiyon ortaya çıktığında Ankara’da açıkçası çokta fazla umursamadık bu işi. Haberlerde Çin’in Vuhan kentinde bir balık pazarında ortay açıkmış bir virüsün, sıradışı bir solunum yolu enfeksiyonuyla ortaya çıktığını duyduk, çok ta önemsemedik. Vuhan’daki balık pazarında ortaya çıkan virüs kısa sürede Avrupa’yı bir kaç ay sonrasında da ülkemizi kuşattı. Dünyada 130 Milyonun üstünde vaka sayısı ve yaklaşık 3 milyon ölüm olgusu ile karşımıza çıktı. Hala bu hastalığı inanılma zbiçimde küçümseyenler, ciddiye almayanlar, hatta böyle bir hastalığın varlığına inanmayanlar var. Bizim kliniklerde gördüğümüz ise genç yaşta, ileri yaşta, hastalık tablosu çok ağır giden insanlar var. Ortada gerçekten bir hastalık var. Böyle bir durumda bu hastalığı küçümsemek, alınan tedbirleri küçümsemek, bizim hastalığı daha hafif atlatmamızı sağlayacak olan aşıya inancı kırmaya çalışmak ne yazık ki akıl ve mantıkla bağdaşmıyor. Aşılama yaptığımız gruplarda Aralık ayına göre Mart ayındaki vaka sayıalrında bir yükseliş görmedik. Ama toplamda baktığınızda Aralık ayına göre Mart ayında vaka sayısında ciddi bir artış var. Dün itibariyle günlük 54 bin vakaya ulaşmış durumdayız. Ama aşılanan gruplarda ki, sağlık çalışanları hastalığın % 10’unu oluşturuyordu, hastaların yüzde 10’unu oluşturan sağlık çalışanlarında bu oran şu anda çok çok azalmış durumda. 65 yaş üstü aşıladık ve aşılananlarda hasta sayılarının Aralık ayına göre hemen hemen aynı veya biraz daha az olduğunu farkettik. Toplamda vaka sayısı artıyor ama aşılanan gruplarda vaka sayısı yükselişe geçmiyor. Özellikle son dönemde vakaların yoğunlaştıüğı yaş grubu 20 ile 59 yaş arası. Yani artık gençlerimiz, üretken nüfusumuz daha çok tehlike altında diyebiliriz. Ülkemizde diğer aşılar temin edildikçe meslek gruplarından başlayarak, riskli gruplardan başlayarak genç yaştaki kişilerinde aşılamasına devam edilecek. Yerli aşı anlamında Erciyes Üniversitesi’nde yapılan çalışma faz 2 aşamasında. Önümüzdeki günlerde faz 3’e doğru geçecek. Bu hafta itibariyle Ülkemizin en kapsamlı Klinik araştırma merkezini Ankara Şehir Hastanemizde kurduk. Bundan sonra aşı çalışmalarının faz deneylerini, aynı zamanda da ilaç çalışmalarını yürüteceğimiz aşı çalışamlarını açmış bulunmaktayız. Resmi açılışını da bir kaç gün içinde yapacağız. Kendi insanlarımızın geliştirdiği aşıları çok daha iyi bir konuma nasıl getirebiliriz buna bakacağız. Pandemi ile bundan sonraki mücadelemiz nasıl olmalı. Özellikle Ramazan ayı içerisinde kritik günler bizi bekliyor diyebiliriz. Günlük 54 bin vaka belli bir süre sonra hasta ağır hastaya, ağır hasta da yaşamını kaybeden vefat sayılarına yansıyor” diye konuştu.

“her geçen gün de günlük vaka sayılarının artması gözönünde bulundurulursa sağlık kapasitemizin bununla baş edebilmesi lazım. Bununla baş edebilmek içinde belirli tedbirlerin yaşamımızda olması lazım” diyen Kayıpmaz; “görüldüğü üzere tedbirli biçimde yapıldıktan sonra yaşamın bir çok alanında hayatı sürdürebiliriz. Bunula birlikte Bilim kurulumuz 400 sayfalık çalışam rehberi hazırladı. Bir yıldır internetten erişilebilir durumda. Okullarda, işlermelerde ne şekilde salgın yönetiminin ipuçları bu rahberlerimzide yer alıyor. Bilim Kurulu ne yaptı deniyor ya. Bilim Kurulu sahaya yardımcı olamk adına tedavi rehberleri hazırlıyor. Ankara’da uygulanan tedavinin Hakkaride de, Şırnakta da, Kasta da bütün illerimizde benzer şekilde uygulama imkanını sahasa çalışan sağlık çalışanı arkadaşlarımıza veriyor. Biz şu anda özellikle Antiviral ilaçları ücretsiz temin edip evlere kadar ulaştırıyoruz. Mümkün olan en fazla dozda aşının gelmesi için çabalar devam ediyor. Üretici ülkelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı istediğimiz doz şu ana kadar gelmiş değil. Bundan sonrasında inşallah kalan dozlar gelir ise biz çok daha fazla aşılamayı yaparken bir yandan da alınacak olan tedbirlerle Ramazan Bayramında şu anda olduğumuzdan çok daha iyi bir konumda oalbileceğimize inanıyorum. Ramazan Ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor.Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir.

Pandemi el birliği ile mücadele etmemiz gereken bir süreç Evet devletimiz bazı kararlar alıyor. Biz de vatandaş olarak bu kararlara uymak durumundayız. Ama bu kararlara uyarkende bireysel olarak sorumlu olduğumuzun bilincinde olmalıyız. Son dönemde Sonuç itibariyle gençlerde hastalık hafif seyredebiliyor ama son dönemlerde genç hastalardan hayatını kaybedenler olmaya başladı. Bunun için evdeki büyüklere hastalığı bulaştırmama ve kendimizi de koruma anlamında bireysel olarak tüm tedbirlere uymalı, ev içerisindeki toplanmalara dikkat ederek, bulaşların büyük çoğunluğu ev içerisinde. Üniversite kampüsünde, okullardaki sınıflarda değil. Elbette buralarda da çıkabiliyor” diye konuştu.
“Yumruk şeklinde selamlama şekli gelişti burada da fiziki temas vardır ve bulaşma riski vardır” diyen Kayıpmaz, “Nasıl el ele tokalaşmıyorsak yumruk şeklinde selamda verilmemeli. Bilim Kurulu toplantısında Ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafıdnan Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın önerisini kabul ederek, 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan etmesinin ardından koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla sağlık çalışanlarının daha da artan yüküne dikkat çekmek, tüm sağlık çalışanlarının emeklerinin takdiri ile moral ve motivasyonlarını yükseltmek amacı ile onun şahsında tüm sağlık çalışanlarına ithafen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duruş Acar tarafından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz’a “Sağlık Bilimleri ve Yaşam Toplumsal Katkı Ödülü” verildi.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber