KORONAVİRÜS’E KARŞI TIBBİ AROMATİK BİTKİLER | Gündemburdur.com
Son güncellenme :18.03.2020 23:43

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > KORONAVİRÜS’E KARŞI TIBBİ AROMATİK BİTKİLER

18.03.2020 Çar, 23:43

BURDUR’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Proje alanı sorumlusu Öztürk Sarıca Virüse karşı aromatik tıbii bitkilerin etkili olduğunu söyledi.
Lisinia Doğa Projesi Sorumlusu Öztürk Sarıca Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı karşı lavanta, kekik ve adaçayının etkili olduğunu ifade etti.
Koronovirüs’e karşı en etkili ilacın tıbbi aromatik bitkiler olduğunu dile getiren Sarıca, “özellikle son günlerde tüm dünyada hızlı bir şekilde yaygınlaşan Koronavirüs konusunda tüm Dünyada ülkeler hızlı bir şekilde tedbirlerini almakta. Ülkemizde de kalabalık ortamlardan uzak durulması, toplu halde yapılan pekçok şeyin ertelenmesi, okulların tatil edilmesi gibi önlemler alındı. İnsanlar birbirleri ile ne kadar az bir arada olurlarsa hastalıklardan o kadar uzak olacaklardır. Gribe yakalanmış insanların topluma çok fazla girmemesi, insanların toplu olarak yaşadıkları yerlerde hastalanmış insanların bulunmamaya özen göstermesi ve insanların mümkün oldukça kalabalıklardan uzak durması kendini koruma anlamında tedbir olacaktır” diye konuştu.

“Gördüğümüz kadarıyla tüm dünyada tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda ciddi bir kullanım alanı oluşmuş durumda” diyen Sarıca “Türkiye’de çok fazla miktarda yetiştirilen kekik, adaçayı ve lavantanın uçucu yağlarının özellikle virüsler, bakteriler ve monitörler üzerinde yıllardan beri bilinen etkileri, bunların ürünlerinin dahilen olsun, sprey yoluyla, kolonya yoluyla, veya uçucu yağları son günlerde önemli bir oranda kullanılıyor. Kekik yağının içindeki karvakrol, timol ve özellikle metil grubu içeren uçucu yağlar, metil gruplarının virüs, mantar ve bakteriler üzerindeki olağanüstü etkileri nedeniyle tıbbi ve aromatik bitkilerin ciddi anlamda kullanımları arttı. Tabiki Lavanta Kolonyası kullandığınızda sadece alkolün etkisinden faydalanmış olmuyorsunuz, Lavanta uçucu yağının mikroplar üzerindeki öldürücü etkisinden de faydalanmış oluyorsunuz”ifadelerini kullandı.

Sarıca şunları söyledi; “Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde tıbbi aromatik bitkilerden yapılan kolonyalar çok fazla kullanılmaya başlanmış durumda. Ülkemizde yetiştirilen kekik, adaçayı, dağ çayı, pek çok tıbbi ve aromatik bitki ile lavantanın uçucu yağları virüsler üzerinde ciddi anlamda etkili. Tabi ki doğal seçenekler her zaman için daha bir ön seçim, insan sağlığı açısından zararları çok daha az, insanların hastalanmadan antibiyotiklere saldırması, grip ilaçlarına saldırması son derece yanlış. Bunun yanında günü birlik içebilecekleri kekik çayı olsun, adaçayı olsun veya lavanta çayı olsun bir anlamda onları bazı virüslerden özellikle koronovirüs’den ciddi anlamda koruyacaktır. Bunların virüsler üzerine direkt bir öldürücü etkisi var. Ortam virüslerini öldürüyorlar, bunun yanında viral enfeksiyondan sonra oluşan sekonder enfeksiyonlarda bakterilerin ölümüne de sebep olarak aynı zamanda ölümlerin bir nebze azalmasını sağlıyorlar. Şu anda tüm dünyada bakteriyel enfeksiyonların ve viral enfeksiyonların kontrolünde tıbbi aromatik bitkilerden ciddi anlamda faydalanılıyor.”

Stokçuların ellerindeki kolonyaları daha yüksek fiyatlara satmak için satış yapmadığını dile getiren Sarıca; “maalesef ellerindeki kolonyaları daha yüksek fiyatlara satmak için satış yapmıyor ya da bittiğini söylüyor. Oysaki şu an üretim yapan kozmetik tesislerinin büyük bir bölümünde kolonya stoklarının yeterince olduğunu düşünüyorum. Olayın sadece kolonya kullanmakla da değil Lavanta Suyu ya da Lavanta Yağını bir su bardağının içine koyup odaya koyduğunuzda ortam virüslerinide aynı zamanda öldürmüş oluyorsunuz. Diğer taraftan günlük olarak demleyip içeceğiniz ada çayı, kekik veya lavanta çayı sizleri aynı zamanda bakteri ve virüslerden koruyacaktır. Olayın sadece kolonyaya bağlanması doğru değil hijyen çok önemli, kalabalık ortamlarda bulunmamak çok önemli ve aslında tüm dünyada yapılması gereken tek şey şu bir ay boyunca insanların küs yaşaması gerekiyor. Bence en önemli tedbir bu” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber