KURU FASULYE PİŞİRME YARIŞMASI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :22.09.2016 17:10

Anasayfa > Burdur, Güncel, İlçeler > KURU FASULYE PİŞİRME YARIŞMASI

22.09.2016 Per, 17:10

BURDUR’da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ilan edilen 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı (UBY) dolayısıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İl Genelinde Kuru Fasulye Pişirme Yarışması düzenlendi. Yarışmaya 11 bayan katıldı.

Uluslararası Bakliyat yılı dolayısıyla düzenlenen Yarışmada dereceye giren ve katılan yarışmacılara ödülleri Burdur Valsii Şerif Yılmaz verdi.

Düzenlenen yarışmada birinciliği Kemer İlçesinden Aysel Karagöz, İkinciliği merkez ilçeden Hadiye Kayı ve üçüncülüğü Altınyayla’dan Songül Sipahi elde etti.

Burdur’da ilk defa böyle bir program gerçekleştirildiğini aktaran Burdur Valisi Şerfi Yılmaz, “Ben tüm katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Öncelikle beslenme alışkanlığı ile ilgili gündeme gelmesi gereken hususlar, belki bu vesile ile gündeme gelmesi sağlanır. Bu konuda insanlarımızın da farklı beslenme alışkanlıklarına katkımız olur. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin bizim geleneksel damak tadımız dışında, bir takım yemek alışkanlıkları oluşuyor. Obazite ile ilgili mücadele de onlardan kurtarmamız lazım. Bizim kendi kültürümüzde var olan yemek ve damak tadına uygun olan yemeklerimize devam etmemiz gerekiyor. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de Kuru Fasulyedir. Her zaman Milli yemeğimiz diye konuşuruz. O nedenle de milli yemeğimizin, bu yarışmayla Burdur da tekrar gündeme gelmesine vesile oluruz. Ben yarışmacılarımıza tekrar teşşekkür ediyorum. Bol bereketli kazançlar diliyorum. Çünkü kendi ürettikleri ürünlerini bugün burada yemek haline getirdiler. Tarladan sofraya kadar bütün aşamaları kendi emekleri ile buraya kadar getirdiler, tekrar teşekkür ediyorum, dereceye girmek önemli olabilir ama katılmakta önemli hepsinin emeklerine sağlık” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber