LİSİNİA’DA DOĞA EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :23.07.2019 13:00

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > LİSİNİA’DA DOĞA EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

23.07.2019 Sal, 13:00

BURDUR’un Karakent Köyü yakınlarındaki Lisinia Doğa Merkezi’ne gelen ziyaretçilere doğa eğitimi veriliyor.
Yaklaşık 10 yıl önce hayata geçirilen Lisinia Doğa Proje alanı sorumlusu Öztürk Sarıca turlarla gelen ziyaretçilere öncelikle doğa eğitimi verildiğini daha sonra ziyaretçilerin proje alanını gezdiklerini söyledi.
Sarıca “geçen hafta itibariyle proje alanımızı gezenlerin sayısı 300 bini geçti. Lavanta sezonunun başlamış olması, Denizli Pamukkale’den gelen turların Antalya’ya geçerken bu bölgeden geçmeleri, Ağlasun Sagalassos’tan gelen turlar, Isparta Kuyucak’tan gelen turlar ve Salda Gölü’nden gelen turlar ve son dönemde Gölhisar’daki Kibyra antik kentinden gelen turlarla Lisinia bir toplanma merkezi gibi oldu” dedi.
Sarıca şunalrı söyledi; “gelen turlar burada doğa eğitimlerimize katıldıktan sonra alanımızı gezip doğal hayat hakkında bilgiler ediniyorlar aynı zamanda doğal yaşam hakkında gelen ziyaretçilerimize görsellerle kanser ve sebepleri hakkında anlatımlar yapıyoruz.”
Sarıca “Özellikle Akçaköy’deki uçsuz bucaksız Lavanta Deresini insanların görmesi ile birlikte susuz tarımla ilgili düşünceleri değişiyor. Lisinia’yı gördükten sonra doğal hayatla ilgili görüşlerinde çok ciddi değişmeler oluşuyor ve ize ciddi anlamda teşekkür ediyorlar. Bu konuda neler yapabilecekleri, nasıl birlikte hareket edebilecekleri konusunda sürekli güzel geri dönüşler oluyor. Bu yıl tura katılan pekçok kişi gelecek yıl aynı dönemde yine tura katılacağını söyleyerek gidiyor” ifadelerini kullandı.

Doğal Köy Pazarı
Lisnia Proje alanı ile Akçaköy Lavanta Deresi Proje alanında Doğal Köy ürünlerinin satılabilmesi için köylülere yer tahsis ettiklerini anlatan Sarıca “burada özellikle Karakent Köyünde yetişen doğal ürünlerin satılabilmesi için Karakent Köylülerine yer tahsis ettik. Akçaköy Lavanta Deresi’nde de Akçaköylülere yer tahsis ettik. Birlikte bütünleşerek birlikte proje olarak, bir yörenin kaderini değiştirmekten ziyade bir ülkenin su kaderini değiştirmek için birlikte çalışma yapmak üzere elimizden gelen gayret ve çabayı gösteriyoruz” diye konuştu.

Foto: Öztürk Sarıca, Lisinia ziyaretçileri

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber