MAKÜ’DE HAYVANCILIK İÇİN DEV BİR YATIRIM DAHA | Gündemburdur.com
Son güncellenme :01.12.2016 12:07

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Genel, Güncel > MAKÜ’DE HAYVANCILIK İÇİN DEV BİR YATIRIM DAHA

01.12.2016 Per, 12:07

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından (BAKA) 2015 Yılı Yenilikçi Teknolojiler Mali Destek Programı kapsamında desteklenen, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Hayvan Hastalıkları Tanı Teknolojileri Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.
Merkezin açılışına BAKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Proje Koordinatörü Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof Dr. Aynur Başalp, Hayvan Hastalıkları Tanı Teknolojileri Merkezi’nin iki Laboratuvardan oluştuğunu bildirdi.
Başalp ” Birisinde tanı kitleri ve antikor çalışmalarını yapacağız, diğerinde ise kitlerde kullanacağımız antikorları steril ortamda geliştireceğimiz steril hücre kültür laboratuvarı. Bu projedeki temel hedefimiz önce bölgemiz ve ülkemiz için çok önemli olan hayvan hastalıklarının hızlı ve erken teşhisi için tanı kitlerini geliştirmek. Bu tanı kitleri hem laboratuvar ortamında kullanılacak daha kesin ve doğru tanı için aynı zamanda da üreticilerin, çiftlik sahiplerini ya da sahada hizmet veren veteriner Hekimlerin hızlı tanı için kullanacağı strip tanı kitleri olacak” dedi.
Projenin 915 bin liralık maliyetinin yüzde 80’inin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından karşılandığını söyleyen Başalp şunları söyledi; “biz Veteriner Fakültesindeki hocalarımızla birlikte bölgemizdeki önemli hastalıkları belirledik. Zaten biz projemizi önce hayvan yetiştiricilerine sunduk ve onların istekleri doğrultusunda bu bölge için çok önemli olduğuna karar vererek hazırlamıştık. Tanı teknolojilerine ülkemizde özellikle son yıllarda çok büyük bir ilgi var. Gerek insan sağlığı, gerek hayvan sağlığına yönelik bütün tanı kitleri tamamıyle yurt dışından temin ediliyor ve ülkemize maliyeti oldukça yüksek. Hayvan yetiştiricilerimiz yerli tanı kitlerimizi özlemle bekliyorlar”
Başalp, genç akademisyenleri yetiştirip çalışmalara başladıktan sonra tanı kitleri yaklaşık bir, bir buçuk yıl içerisinde prototipleri çıkartmayı hedeflediklerini kaydetti.  Konuşmaların ardından Merkez protokol üyeleri tarafından açılarak gezildi.

göl-001

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: BURDUR MEDYA
burdur, burdur haber