MEDUSA MOZAİĞİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :30.07.2020 9:18

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > MEDUSA MOZAİĞİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

30.07.2020 Per, 9:18

BURDUR’un Gölhisar İlçesi’nde bulunan Kibyra Antik Kenti kazıları sırasında ortaya çıkarılan Medusa mozaiğİ Kurban Bayramı’nda ziyarete açık olacak.
UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Kibyra Antik Kentindeki Medusa Mozaiği pandemi süreci sonrasında normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ile ziyarete açıldı. Medusa Mozaiği Kurban Bayramı süresince de ziyarete açık olacak.
Kibyra Kazı Başkanı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, 2020 yılı kazı döneminin Medusa Mozaiğinin ziyarete açılması ile başladığını belirtti. Özüdoğru , Medusa Mozaiğinin özellikle yapılış tekniği ile, renkli mermer parçalardan Opus Sectila denilen bir yöntemle oluşturulmuş ve dünyada bu özelliğiyle tek olan bir mozaik olduğunu söyledi.
Özüdoğru “Kibyra biraz bununla ünlenmişti. Doğal olarak henüz yapının restorasyon projeleri devam ettiği için Medusa’yı yıl boyu sergilemek gibi bir imkanımız yok iklim şartlarından dolayı, onun için genellikle yaz aylarında ziyarete açık Medusa mozaiği. Bu eşsiz mozaiği görmeye, ziyaretçilerimiz Pandemi döneminde ara verilmişti ama şu an 1 Haziran’dan itibaren kent ziyarete açıldı ve ziyaretçilerimiz rahatlıkla gelip bu eşsiz mozaiği yerinde orijinal hali ile görebilirler” dedi.
Özüdoğru şunları söyledi; “Medusa tabi antik dönemde özellikle koruyucu bir kimlik olarak nekropollerde yani mezarlık yapılarında ve ayrıca önemli kamu yapılarında dekoratif ve koruma amaçlı kullanılan inançsal bir motif diyebiliriz. Bu yönüyle bugün biraz bugünün nazar inancını, nazar boncuğunu anımsatıyor. Malum hikayesinde kötü niyetli kişileri taşa çevirdiğine inanılan bir mitolojik bir figür Medusa figürü, bu yönüylede önemli.”
Kibyra Medusasının kentin en öenmli yapısının içerisinde olduğunu anlatan Özüdoğru “Odeon denilen müzik konser salonu oalrak çevirebileceğimiz bir yapı bu ama Kibyra Odaon’u 4 işlevli. Sadece konser salonu değil aynı zamanda kışlık bir tiyatro, aynı zamanda 25-30 kentin uluslararası yargı merkezi diyebiliriz Kibyra için. Roma İmparatorluk döneminde o mahkemelerin yapıldığı bir bina. Kış şartlarında açık tiyatro kullanılamadığı için kentin yaklaşık 8-9 bin izleyici kapasiteye sahip açık tiyatrosu kullanılamadığı için kış aylarında antik dönemde de tiyatral faaliyetler bu yapıda yapılıyor. Bu özelliği ile Kibyra Odeonu şu an ülkemizdeki antik dönemde üzeri çatı örtüsü ile kapatılmış en büyük yapı özelliğini taşıyor. Bu yönüyle de ayrıca önemli”

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber