MEHMET BEDEL’E YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :14.02.2020 11:08

Anasayfa > Burdur, Eğitim, Genel, Güncel > MEHMET BEDEL’E YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ÖDÜLÜ

14.02.2020 Cum, 11:08

-BURDUR’lu sipsi yapımcı ve icracısı Mehmet Bedel’e (56) Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü verildi.
Bedel ödülünü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.
Burdur’da yaşayan insan hazineleri ödülünü alan ilk kişi olduğunu belirten Mehmet Bedel “40 yıldır sipsi yapıyorum hem de çalıyorum. Öğrenmek isteyenlere öğretiyorum. Çevremde bir çok kişiye destek oldum. İki oğlum var. onlar da öğrendi. İkisi de hem yapıp, hem çalıyorlar. Büyük oğlum bu işi meslek olarak seçti. Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak çalışıyor. 2018 yılında Polonya’da düzenlenen Dünya Halk Müziği ve Halk Oyunları Yarışması’nda yöresel çalgı “sipsi” performansıyla birinci oldu. Küçük oğlumla bu atölyede sipsi ve kaval imalatı yapıyoruz” dedi.
Bedel şunları söyledi; “Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğü araştırmacıları geldiler, araştırma yaptılar, çekim yaptılar. Burdur ve çevresindeki tüm sipsi çalanları çektiler. Araştırma neticesinde beni de Yaşayan İnsan Hazinası ödülüne teklif etmişler. 11 Şubat günü davet ettiler. Ankara’ya giderek Sayın Cumhurbaşkanımızın elinden bu ödülü aldık. Bu ödülü almak benim için çok önemli. Çok mutlu oldum. Kendi kültürümüz adına da çok sevinçliyim. Bizim bu işi devam ettirmemiz, sürdürmemiz, gelecek kuşaklara aktarmamız için verilen emeklerimizin karşılığı bir ödül. Ben de bu işi ömrümün yettiğince devam ettirmeye çalışacağım. Ne yapabilirsem elimden geldiğince yapmaya çalışacağım. Bugüne kadar çok çeşitli ödüller aldım. Sayısız plaket ve ödül var ama bu aldığım ödül benim için en anlamlı ve değerli bir ödül oldu. Böyle bir ödül almak gururlandırdı.”

Bedel “Bu meslek bana babadan geçen bir meslek. Babamda müzik aletleri yapımcı ve icracısıydı. Ben ondan görerek başladım bende çocuklarıma öğrettim” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber