NURİ ÖZBEK “MİLLET BAHÇESİ ÇOK GÜZEL OLACAK” | Gündemburdur.com
Son güncellenme :04.02.2019 21:34

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > NURİ ÖZBEK “MİLLET BAHÇESİ ÇOK GÜZEL OLACAK”

04.02.2019 Pts, 21:34

Yeşilova İlçesi Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili Nuri Özbek geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü etrafına Millet Bahçesi yapılacağı yönündeki açıklamasını olumlu bulduğunu söyledi.
Özbek www.gundemburdur.com’a  yaptığı açıklamada “öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Yapılacak millet bahçesi Salda Gölü’ne çok şey katacaktır. Projeyi görmeden bir çok kişi karşı çıkıyor. Gördüğünüz gibi burada herşey düzensiz. Millet Bahçesi ile buraları düzene girecek. Millet Bahçesi Yeşilova turizmine çok şey katacaktır. Biz Yeşilova’yı, Salda Gölünü tanıttık ama gelen misafirlerimiz için oturma yerleri, yatma yerleri yapamadık, tuvalet yapamadık sit alanı olduğu için. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu aştı.Çok güzel bir yatırım olacağını düşünüyorum. Göle en çok zarar veren Barajlardır. Dalaman Çayı’nın çıkış noktaları kışın 4-5 ay buraya çevrildiği gölün kuruması ve kirlenmesi önlenecektir” dedi.
Özbek “Avrupa’da gittik gördük böyle yerleri. Yürüyüş yolları, ışıklandırmalar var, oturma grupları, dinlenme alanları, spor alanları var. Ben Avrupai bir şekilde olacağını düşünüyorum ve her şekilde destekliyorum. Bu projenin yüzde 40’lık alanı bize ait. Bizden proje istediler. Belediyeye ait tapu olan yerleri de projenin içerisine koyduk. Betonlaşma olacağını falan düşünmüyorum. Millet Bahçesi içerisinde betonlaşma yok. Bazıları rant alanı diyor. Rant alanı olarak düşünmüyorum. Diyelim ki küçük yöresel pazar yerli yaptılar ve bunu vatandaşa kiraya verdiler. Vatandaşta burada ürettiğini satacaktır. Çok yerde bunu gördük” diye konuştu.
Özbek ” burada beş yıldızlı otel, apartman, gökdelen, Rezidans yapılacak değil. Gölün doğasını bozmayacak şekilde yapılacağını düşünüyorum. İnanıyorum ki Yeşilova halkı da bu şekilde karar verecektir. Ama daha proje gelmeden sanki göl Yeşilovadan gidiyormuş, göl ortadan kaldırılacakmış gibi imaj yaratılıyor. Yanlış şeyler yapılıyor. Ben yatırım gelmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım”
Projeyi görmeden herkes karşı çıkıyor diyen Özbek “çok güzel olacağını düşünüyorum. Güneş enerjisinden faydalanarak göl kenarı ışıl ışıl olacak. Gece gündüz göl kenarında oturulabilecek. Vatandaş zevk alacak. Adam İstanbul’dan kalkıp geliyor. Bir saat göl etrafından geziyor. Sonra ne yapacak. Oturacağı, dinleneceği bir yer olmasın mı. Yeşilova’ya katkı sağlamak istiyorsak gelen insanları Yeşilova’da tutmamız gerekiyor” diye konuştu.
Muğla’dan Salda Gölü’nü görmek için geldiklerini söyleyen Saime Kadirhan “çok güzel bir yer. Buranın biraz daha güzelleştirilebilir. Çadırlar yerine güzel evler yapılabilir. Yürüyüş yolları güzellik katabilir. Doğaya zarar vermeyecek ufak önlemler alınabilir ” dedi.

Bucak’tan gelen Harun Çetinkaya ise Salda Gölü doğa harikası bir yer. Burayı korumayı daha iyi şartları taşımak gerekiyor. Salda Gölü kenarına yapılacak Millet Bahçesi gölü kirletecektir. Göl kıyısı yerine daha uygun yerlere yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Almanya’dan geldiğini söyleyen Burhan Budancir “Salda Gölü etrafına bakıldığında buraya güzel bir yatırım yapılırsa çok güzel şeyler olur. Altyapı tamamlanırsa güzel bir millet bahçesi yapılırsa çok güzel olur” dedi.

Salda Köyü sakinlerinden Ekrem Yeler ise yapılacak millet bahçesini olumlu bulduklarını ancak Millet Bahçesinin işletmesinin köylerine verilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber