SALDA GÖLÜ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ İLAN EDİLİYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :01.02.2019 20:33

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > SALDA GÖLÜ ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ İLAN EDİLİYOR

01.02.2019 Cum, 20:33

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Burdur’un Yeşilova İlçesi’nde bulunan Türkiyenin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nün Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edileceğini söyledi.
Kurum Salda gölü kenarında gazetecilere yaptığı açıklamada “2023 hedeflerimiz doğrultusunda şu an itibariyle korunan yaklaşık 78 bin Kilometrekarelik Özel Çevre Koruma bölgemiz var. Hedefimiz 2023 yılında bu çevre koruma bölgesini tam iki kat artırarak 133 bin kilometrekareye çıkarmak istiyoruz. Böylece, bu yıl 500 bin kişinin geldiği salda Gölü’nü özel çevre koruma bölgesi ilan ettiğimizde burada yapacağımız düzenleme ile bu bölgenin istihdamını artıracak. Doğayı, canlıları, bitkileri korumak adına ve gelecek nesillere de korunmuş olarak aktarmak adına çok önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız” dedi.
Salda Gölü’nün 185 metre derinliğe sahip olduğunu ve Türkiye’de ilkler arasında yer aldığını belirten Kurum “Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da Salda Kayak Merkezi ile hem kayak turizmi hemde doğal güzellikleri birarada göreceğimiz çok güzel bir doğa harikası. Masmavi turkuaz suyu, bembeyaz kumsalı ile dünyada eşine nadir rastlanan bir bölge. Dün cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifesto çerçevesinde çevreyi, şehirlerimizi korumak adına burayı özel çevre koruma bölgesi ilan edeceğiz ve Salda Gölü çevresinde 300 bin metrekarelik alanda bir Salda Millet bahçesi yapacağız ve buda bir ilk olacak. Millet bahçesi projemiz içerisinde her türlü etkinliğin yapılabileceği öğeler yer alacak” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber