SÖZLEŞMELİLER KADRO HAKKINI İSTİYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :05.07.2019 16:16

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > SÖZLEŞMELİLER KADRO HAKKINI İSTİYOR

05.07.2019 Cum, 16:16

-BURDUR’da Tarım Orman ve Çevre Çalışanları Sendikası (TOÇ BİR-SEN) ile Bayındır Memur Sen üyeleri yaptıkları basın açıklaması ile 4/B’li personelin kadroya geçirilmesi için basın açıklaması yaptı.
Cumhuriyet Meydanındaki basın açıklamasına Memur Sen Burdur Şube Başkanı Murat Bulut, Toç Bir Sen Şube Başkanı ömer Cebeci, Bayındrı Memur Sen Başkanı Tülay Kara ile Memur Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları ve üyeleri katıldı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Toç Bir Sen Burdur Şube Başkanı Ömer Cebeci “hakkımız olan istiyor, kadro mücadelemize destek bekliyoruz” dedi.
Cebeci “bugün burada Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve sözleşmeli personeli öz-üvey evlat diye ayrıştıran yasa teklifindeki adaletsizliğin bir an önce düzeltilmesi noktasında sesimizi duyurmak için biraraya geldik. Hatırlanacğaı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sözleşmeli personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürüşlmesine yönelik içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin dolu olduğu yasa kabul edildi. Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvalnalrda görev yapan personelinyer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanalrın moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir” dedi.
Cebeci şunları söyledi; “yıllardır, İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle 4/B’li (sözleşmeli) kardeşleriizin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ederken, bugün bir de sözleşmeli personeli bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiç bir şekilde kabul edilemez. Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muameleri yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanısıra Anayasamızın temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır. Bir an önce sözleşmeliliği sona erdirecek ve ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde yeni bir adımın atılması için ilgilileri aklı selim davranmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir.”
Basın açıklamasına katılanlar daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisine kadro taleplerini içeren mektupları postaladı.
Açıklamaya katılanlar ellerinde ‘Bir gece ansızın kadro bekliyoruz’, ‘Süreli, süresiz ne farkeder, Sözleşmelide bitmez mi kader, ‘Yasalar hak verir, fark değil’ ‘Sadece sözleşmeliyiz Marslı değil’, ve ‘Biz Adalet yazalım siz kadro diye okuyun’ yazılı dövizler taşıdı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber