TÜRK SAĞLIK SEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKTI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :14.11.2023 22:45

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > TÜRK SAĞLIK SEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SAHİP ÇIKTI

14.11.2023 Sal, 22:45

Her şeyden önce bilinmesini isteriz ki;
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Asil Türk Milleti’nin kırmızı çizgisi, şerefi ve namusudur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le derdi olanların baş düşmanıyız. Ne saygısızlık gösterilmesine müsaade ederiz, ne de bu konuda en hafif tabiriyle bir olumsuz duruma rıza gösteririz.

Ancak; Hiçbir arkadaşımızın da Atatürk’e bir saygısızlık yapmamalarına rağmen böyle bir iftiraya maruz kalmalarını da kabullenemeyiz. Bu çerçevede 10 Kasım günü ilimizde meydana geldiği iddia edilen olay Sendikamızın yetkili kurullarınca araştırılmıştır. “Güvenli Annelik Eğitim Programı” çerçevesinde 06.11.2023-10.11.2023 tarihleri arasında bir eğitim gerçekleştirilmiş ve kamuoyuna yansıyan görüntülerdeki arkadaşlarımız da bu sebeple orada bulunmuşlardır. Bakanlığımızın bu ve benzeri birçok eğitim programı mevcuttur. Bu eğitimlerde, eğitime başlanmadan evvel ‘ısınma’ şeklinde tabir edilen bir metot uygulanmaktadır. Hatta 10.11.2023 günü yapılacak eğitimin o günkü programında 12:30-13:30 arası yemek  13:30-13:40 arası da ‘ısınma’ programı konulmuştur.
Bu durum istisnasız her eğitim programında bulunmaktadır.
Dolayısıyla o görüntülerde bulunan arkadaşlarımız, iddia edildiği gibi ‘parti’ yapmak için değil, rutin bir eğitim programını gerçekleştirmek üzere orada bulunmaktadırlar.
Bazı iddialarda, ‘mesai saatleri içinde bunun yapılması yanlış’ gibi söylemler olsa da bu iddiaların tamamen yapılan eğitim programının içeriğini bilmeden en hafif tabiri ile ‘cahilce’ söylenen sözler olduğu kuşkusuzdur. Bu tarz eğitim programlarının alışılagelmiş diğer eğitimlerden farklı olduğu,
bu tarz eğitim programlarına katılan her sağlık çalışanının malumudur. Bu tarz eğitim programlarında ‘ısınma’ diye tabir edilen kısımda oyunlar da oynanmakta, şarkılar da söylenmekte, halk oyunları da oynanmaktadır. Bu hususlar Bakanlığımızın, ilgili eğitimcilere gönderdiği eğitim kitapçıklarında da mevcuttur. Kısacası burada uygulanan ‘ısınma’ metodu, Bakanlığımızın tamamen eğitim kalitesini artırmak, katılımı artırmak ve iletişimi kuvvetlendirmek için yaptırdığı yerinde bir uygulamadır. Bakanlığımız bu uygulamayı yaptırırken tümüyle bilimsel veriler ışığında hareket etmektedir.
Dolayısıyla bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaması bu noktada çok önemlidir. Neyin neden yapıldığını anlamadan dinlemeden, salt bir görüntü üzerinden ahkam kesilmesi kamu vicdanını yaralamakta ve mağduriyetlere sebep olmaktadır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygısızlık yaptıkları iddia edilen mesai arkadaşlarımız, 10 Kasım günü whatsapp guruplarından mesajlaşmış ve eğitim sorumlusu arkadaşımız tüm eğitim katılımcılarının tören yerine inmesini rica etmiş, tüm eğitimciler ve eğitim katılımcıları törene iştirak edip, Ata’mızı saygıyla anmış ve doğal olarak törenin ardından mesailerine devam etmişlerdir.
Akabinde, ilk ısınmada, Ulu Gazi’nin sevdiği şarkılar söylenip, ısınma böyle başlatılmıştır.
Daha sonra öğle yemeğinin beraber yenmesi kararlaştırılmış ve birlik beraberlik içinde yemeklerini beraber yemişlerdir.  Bu sırada ‘ısınma’ ve yemek birleşmiş ve akabinde eğitime devam edilmiştir.
Hülasa, 10 Kasım’da Ata’mızın aziz hatırasını anan, törene tam kadro iştirak edip, törenin ardından yaptıkları eğitimin ilk ‘ısınma’sını Ata’mızın sevdiği şarkılarla başlatan, tamamen rutin bir eğitim programı dahilinde hareket eden arkadaşlarımız, bazı kirli çevrelerce ‘Atatürk düşmanı’ ilan edilmiştir. Yine tüm kamuoyuna artık hayatımızın olağan bir parçası haline gelen sosyal medya ve internet medyası hakkında bir tespitimizi iletmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın her gördüklerine inanmayacağını, sorgulamadan da hüküm vermeyeceğini biliyoruz. Çünkü artık çoğu zaman ortaya yalan bir bilgi atılıp algı oluşturulmakta ve konunun muhatabı insanlar kendilerini aklayıncaya kadar akla karayı seçmektedirler. Hükümetimiz, bu dezenformasyonlarla ilgili çok yoğun ve çok haklı çalışmalar yürütmektedir. Ancak vatandaşlar olarak bizlere de görevler düşmektedir. Çünkü bu gün bir başkasına yapılan karalamayla yarın bizler karşı karşıya kalabiliriz. Bahse konu olayda arkadaşlarımızın Atatürk’ün sevdiği şarkıları söyledikleri zamanki video paylaşılsa arkadaşlarımız alkışlanacakken, bilinçli bir şekilde o günkü eğitimin sadece bir kısmının kesilerek bu şekilde paylaşılması apaçık bir art niyettir. Buradan başta Sayın Valiliğimiz olmak üzere tüm ilgilere sesleniyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk hepimizin kırmızı çizgisidir. Ulu Gazi’ye saygısızlık yapanın her daim karşısındayız. Lakin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz hatırasını kullanmaya çalışarak arkadaşlarımızı mağdur eden, yapmadıkları halde insafsızca arkadaşlarımızı kamuoyu önünde itibarsızlaştıran her kim varsa da gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Arkadaşlarımız ile ilgili durumunda kamu idaresi tarafından açıklama yapılarak gerçeklerin ortaya konulmasını bekliyoruz. 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber