VALİ YILMAZ LİSİNİA’YI GEZDİ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :09.11.2016 13:20

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > VALİ YILMAZ LİSİNİA’YI GEZDİ

09.11.2016 Çar, 13:20

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, tıbbi aromatik bitkilerin Burdur için büyük önemi olduğunu ve tıbbi aromatik bitkileri önemsediklerini söyledi.
Vali Yılmaz, Karakent Köyü’nde bulunan Lisinia Doğa alanını gezdi ve Lisinia Sorumlusu Öztürk Sarıca’da Lisinia Doğa Projesi hakkında bilgi aldı.
Vali Yılmaz Lisinia’nın Burdur ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan tıbbi aromatik bitkilerin Burdur’da yaygınlaşmasına öncülük ettiğini kaydetti.
Vali Yılmaz “burada, özellikle bölgeye örnek olacak ve yeni üretim çeşitlerini de gösterecek şekilde arkadaşlarımız uzun süreden beri bu işin içinde emek vermişler, sonuçlarını görerek, ürettikleri ürünlerin ne anlama geldiğini de anlayarak çalışmalarını devam ettiriyorlar. Biz sanayileşmeye yeni geçen bir ülkeyiz, henüz sanayileştiğimizi tam söyleyemeyiz ama sanayileşme ile beraber artık bilgi çağına ulaştık ve bilgi çağına ulaşmak için bir takım çalışmalar yapmamız gerekiyor. Her zaman söylüyorum, bizim ürettiğimiz ürünlerin bir kamyon sattığımız malın karşılığında bir tane cep telefonu alabiliyoruz. Bir kamyon üretip sattığımız lavanta karşılığında belki bir şişe parfüm alıyoruz. İşte bu katma değeri ülkede bırakacak olan çalışmalara öncelik vermemiz gerekiyor” dedi.
Vali Yılmaz şunları söyledi; “ilimizin iklimine uygun olması itibariyle de tıbbi aromatik bitkilere öncelik verilmesi gerekiyor. Bizim şu an itibariyle gerek ilaç sanayisinde gerek parfüm sanayisinde ithalatımız çok yüksek, bunun önüne geçilmesi için de bu alanda çalışan arkadaşlarımızın desteklenmesi gerekiyor. Belli bitkiler değil, tıbbi ve aromatik bitkiler ve diğer alanlarda da bölge iklimine uygun hangi ürünler varsa yaygınlaşması gerekiyor. Tabi ki bizim burada tıbbi aromatik bitkilerin ayrı bir özelliği var. Bildiğiniz gibi, sadece Burdur’da değil, Türkiye’nin diğer illerinde de yer altı sularında meydana gelen azalmadan dolayı ki bizim mevcut göllerimiz var ve yer altı sularının azalması ile beraber göllerimizdeki su miktarında da düşüşler meydana geliyor. Bunun kurtarılması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Göl sularının korunması için çalışmalar yapılıyor, bu çalışmalara alternatiflerden bir tanesi de tıbbi aromatik bitkilerdir. Tıbbi aromatik bitkiler özellikle su kullanılmadan üretim yapılan bitki türleri olması, erozyonu önleyecek olan çalışmalardan bir tanesi olması nedeniyle de ilimiz için büyük önemi var, o açıdan da önemsememiz gerekiyor.”

Yılmaz “Öztürk bey ve gönüllü olarak çalışan yurtiçi ve yurtdışından gelen arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili yaptıkları çalışmalardan dolayı. Ayrıca Bildiğiniz gibi Expo 2016 Antalya’da ilimizle ilgili oluşturduğumuz bahçe aslında Lisinia’dan esinlenerek oluşturulmuş bir bahçe, Expo’nun kapanış töreninde arkadaşlarımız bizler adına gittiler ve orada üçüncülük ödülünü aldılar. Yetkililerin ve çoğu kimsenin de ifade ettiği gibi Expo 2016 Antalya’da en anlamlı tema ve bu temayı öne çıkaran projenin Burdur bahçesi olduğunu arkadaşlarımız da ifade ettiler, üçüncülük ödülümüzü de ilimize kazandırdılar” diye konuştu.

Lisinia Doğa Projenin devlet ve gelecek yarınlar için hayata geçirilen bir proje olduğunu söyleyen Öztürk Sarıca’da yaptığı konuşmada “Özellikle bölgemizde son yıllarda suların azalmaya başlaması nedeniyle geliştirdiğimiz projeler kapsamında, birlikte çalışabilmek ve bu konuda çözümlere ulaşmak, insanları aromatik bitkiler ve küçük baş hayvancılığa yönlendirebilmek bölgemiz için çok önemli. Önümüzdeki yıllarda ve önümüzdeki süreçte insanların Büyükbaş hayvancılıktan vazgeçerek küçükbaş hayvancılığa ve katma değeri daha yüksek olan tıbbi aromatik bitkilere yönlendirilmesi Burdur’umuzun daha zenginleşmesi demek” dedi.

OL7

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber