YÜKSEK HESAP CİNAYETİ SANIĞINA 30 YIL HAPİS | Gündemburdur.com
Son güncellenme :21.11.2023 19:08

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > YÜKSEK HESAP CİNAYETİ SANIĞINA 30 YIL HAPİS

21.11.2023 Sal, 19:08

BURDUR’un Bucak İlçesi’nde yüksek hesap nedeniyle tartıştığı müşterilerinden birisini öldürüp ikisini yaralayan tutuklu sanık Aliihsan Tolunay Yılmaz’a 29 yıl 12 ay hapis cezası verildi.
Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına taraf avukatları ile olayda yaşamını yaşamını yitiren Esat Kani’nin ağabeyi Cihan Kani, ablası Zeynep Ergin katıldı. tutuklu Sanık Aliihsan Tolunay Yılmaz ise tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS (Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi) ile katıldı.
Olayda yaralanan Ali Çelik “biz kimseye hakaret ve tehdit etmedik. Olay faturadan kaynaklı çıktı. Yediğimizi içtiğimizi kontrol etmek için sanıklardan fatura istedik” dedi. Esat Kani’nin yakınlarıda sanığın cezalandırılmasını istedi.
Son sözü sorulan tutuklu sankı Aliihsan Tolunay Yılmaz; “ben bu kişileri daha önceden tanımıyordum. Olay günü ilk defa gördüm. AramıZda önceye dayalı bir husumet bulunmuyor. Aramızda hiç bir olay yaşanmamışken ben müştekilere neden ateş edeyim. Yaşananlardan pişmanım” dedi.
Kısa bir ara veren Mahkeme heyeti sanık Aliihsan Tolunay Yılmaz’ı Esat Kani’yi öldürmekten 15 yıl, Ali Çelik ve Bayram Ali Kasap’ı ise yaralamaktan 14 yıl 12 ay olmak üzere toplamda 29 yıl 12 ay hapis ile cezalandırdı.
Mahkeme salonu çıkışında gazetecilere açıklama yapan Esat Kani’nin ailesinin avukatları Fevzi Yarbaş “sayın mahkeme kararını verdi. Biz sayın mahkemenin kararının hakkaniyete uygun olmadığı kanaatindeyiz. Elbette saygı duyuyoruz ama usul gereği kesinleşmiş değil. Bölge Adliye Mahkemesine yasal istinaf başvurumuzu yapacağız İnşallah hakkaniyete uygun karar verilir, hak yerini bulur” dedi.
Avukat Mehmet Aykan’da ” karara haksız tahrik indirimlerinin uygulamasın yönünde kesinlikle katılmıyoruz. Dosyadaki delillerden maktülün başına gelip ikinci el canavarca hisle ateş ettiği ortada”
Esat Kani’nin ablası Zeynep Ergin; “verilen karara katılmıyoruz. Bizim canımız yandı. Çpk az ceza aldı. Bir insan öldürmenin cezası bu kadar az olmaz. Bir kişiyi kasten öldürmekten, iki kiişiyi kasten öldürmeye teşebbüsten bu akdar az ceza alamaz. Adaletin olduğuna inanmıyorum bu bu ülkede. Hukuk mücadelesine sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.
Olayda yaralanan Ali çelik “iki kişiyi öldürmeye teşebbüs var. Bir kişi öldü. Gelip darp ediyorlar. Adalet kalmamış. Halka” açık herkesin gittiği bir lokantada silah bulundurulup fatura yüzünden adam öldürülüyorsa bu ülkede bunun da cezası yoksa o zaman hiç bir yere gitmeyelim evde kapanıp duralım” dedi.
Ölen Esat Kani’nin ağabeyi Cihan Kani ise ” bizdemi aynı şeyi yapalım. bu kadar basitse çıkıp vuralım. ”  diye konuştu.

Olay, geçen yıl 8 Ağustos’ta meydana geldi. Kestel köyündeki restorana Antalya’dan arkadaşları B.A.K. ve A.Ç. ile gelen Esat Kani, birlikte yemek yiyip, içki içtikten sonra hesabı ödemek için kasaya gitti. 1400 TL’lik hesabı yüksek bulup, itiraz eden Esat Kani ve arkadaşları ile işletme sahibi Ş.Y. arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Kani ve arkadaşlarına av tüfeğiyle ateş açıldı. Esat Kani olay yerinde yaşamını yitirdi, 2 arkadaşı yaralandı. Jandarma, şüpheli olarak işletme sahibinin oğlu Aliihsan Tolunay Yılmaz’ı gözaltına aldı. İşlemlerinin ardından Tolunay, tutuklandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber