112’ye YAPILAN 320 BİN ÇAĞRIDAN 186’BİNİ GEREKSİZ ÇAĞRI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :11.02.2019 13:41

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > 112’ye YAPILAN 320 BİN ÇAĞRIDAN 186’BİNİ GEREKSİZ ÇAĞRI

11.02.2019 Pts, 13:41

BURDUR Valisi Hasan Şıldak 112 Acil Çağrı Merkezine 2018 yılında Burdur Acil Çağrı Merkezine yapılan 320 bin çağrıdan 186 bin çağrının gereksiz çağrı olduğunu söyledi.
Vali Şıldak 112 günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında Emniyet, Jandarma, Afad, İtfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin açtığı standı ziyaret etti.
Vali Şıldak burada yaptığı açıklamada 2013 yılından itibaren emniyet, itfaiye, jandarma, orman ve sağlık çağrılarının tek numarada birleştiğini söyledi. Vali Şıldak “2018 yılı içerisinde merkezimize 320 bin çağrı iletilmiş. İlk sırada sağlıkla ilgili, ikinci sırada emniyet müdürlüğünün görev alanına giren çağrılar, üçüncü sırada ise jandarma asayiş olayları oluşturuyor ancak ülkemiz genelinde olduğu gibi bu konuda bir sorunumuz var. Sorunumuz da vatandaşlarımızın uygulamayı zamanla yeterince sindirememesinden, benimseyememesinden ve doğru kullanım yolunu bir türlü tam olarak uygulayamamasından kaynaklanıyor. 320 bin çağrının ne yazık ki 186 bini gereksiz çağrı dediğimiz, personelin görev alanına girmeyen, personelimizi meşgul eden, oyalayan, boşuna zaman harcamalarına sebep olan çağrılar. Bunun oranı yüzde 58″ dedi.
Gereksiz çağrı oranının dört yıl önce yüzde 75 olduğunu belirten Vali Şıldak sözlerini şöyle sürdürdü; ” dört yıl önce gereksiz çağrı oranı yüzde 75 iken bu yıl bu oran yüzde 58’e düştü. Demek ki bilinçlenme ve doğru kullanıma doğru bir yönelim var. 112 çok iyi hizmet veren, başarılı uygulamaları olan, hepimizin her an başvurabileceği bir uygulama noktası. Vatandaşlarımızdan beklentimiz, sağlık, emniyet, itfaiye, orman ve acil durumları gerektiren kurtarma çalışmaları gerektiren hususların dışında bu hattımızı adres sorma, bir konuyu danışmak için bu hattımızı meşgul etmesinler” dedi.
Vali Şıldak kurulan standları gezerek yetkililerden bilgi aldı. Etkinliğe Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdür Vekili Nezir Balcı, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Durmuş Çakır ile diğer ilgililer katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber