DEDE MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :16.01.2020 22:14

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > DEDE MESLEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

16.01.2020 Per, 22:14

Burdur’da Şekercilik yapan Kayabaş sülalesi 1928 yılında İsmail Kayabaş (Şekerci İsmail Efendi) ile başlayan bu mesleği 92 senedir devam ettiriyor.

Yukarı Pazar’da Cankatan Şekerleme işletmecisi Abdullah Kayabaş şekercilik mesleğinin büyük dede mesleği, kendisinin 4. Kuşak olduğunu ve babası Mesut Kayabaş ile beraber bu mesleği sürdürdüklerini söyledi.

Cankatan Şekerleme’nin sahibi Abdullah Kayabaş 1928 yılında büyük dedesi ile başlayan ve bizim sülale mesleğimiz dediği Şekercilik Mesleğinin o günlerden, bugünlere gelme hikâyesini Yenigün Gazetesi Muhabiri Muhammet Fatih Başçıya anlattı.

Abdullah Kayabaş; “Bizim şekercilik mesleğimiz, büyük dedem İsmail Kayabaş( Şekerci İsmail efendi) ile başlamıştır. Büyük dedemin dükkân açış tarihi 1928’dir. Sonra yanında yetişen dedem şekerci Mehmet Kayabaş ve kardeşi şekerci Nuri Kayabaş ile devam etmiştir. Dedem şekerci Mehmet Kayabaş 1945’te kardeşi şekerci Nuri Kayabaş ise 1952’de dükkân açmışlardır. Amcam şekerci İsmet Kayabaş ise 1979’da dükkân açarak mesleğimizi sürdürmüştür. Yine dedemin yanında amcamla birlikte yetişen babam Mesut Kayabaş’ta bu mesleği bana öğretti. Daha önce amcamın şekerci dükkânı olan bu dükkânda ben 2013’ten beridir Cankatan Şekerleme olarak devam etmekteyim. Cankatan şekerleme adı rahmetli dedem Mehmet Kayabaş’ın dükkânının adıdır. Bundan da ayrıca geçmişimizi unutmadığımızdan dolayı ve işimizi yaparken bile onların isimlerini yaşatmaktan mutluluk duyuyorum. Dükkânımızda ceviz ezmesi, pekmez sucuğu ve haşhaş helvası imalatı yapmaktayım. Toptan ve perakende olarak çalışmaktayım. Dedelerimizden, babamdan bu mesleği sürdürmek, devam ettirmek bana ayrı bir gurur yaşatırken mesleğimi severek yapmak bana ayrı bir haz vermektedir.” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber