AFET YÖNETİMİ ÖĞRENCİLERİNE ÇIĞ’DAN YARALI KURTARMA EĞİTİMİ | Gündemburdur.com
Son güncellenme :14.02.2020 12:58

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > AFET YÖNETİMİ ÖĞRENCİLERİNE ÇIĞ’DAN YARALI KURTARMA EĞİTİMİ

14.02.2020 Cum, 12:58

BURDUR Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Afet Yönetimi ve Acil Yardım Bölümü öğrencilerine çığ eğitimi verildi.
Son günlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen çığ felaketleri ve buna bağlı olarak verilen şehitler ülke çapında derin üzüntüye sebep olurken Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü tarafından çığ sonrası arama kurtarma çalışmaları hakkında uygulamalı eğitim düzenlendi.
Yeşilova Salda Kayak Merkezi’nin yer aldığı 2000 rakımlı Tınaztepe mevkiinde gerçekleştirilen eğitime Acil Yardım ve Afet Yönetimi son sınıf öğrencileri katıldı.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Murat Kuş, “Kış aylarında 2700 rakımı geçen, yamaçların kuzey yönüne bakan 30-45 derece eğimli arazilerde her zaman çığ felaketine hazırlıklı olmalı, tedbirler almalıyız. Özellikle bu tarz şartlarda kamu hizmeti vermek zorunda olan personelde mutlaka çığ için verici bulunmalıdır. Çığ afetinden sonra en önemli husus olay yerinin doğru yönetimidir. Olay yeri doğru yönetildiğinde ikincil kazalarda kayıpların önüne geçilebilir ve afetzedelere daha hızlı ulaşılır. Özellikle ilk 30 dakika yapılacak olan profesyonel arama altın değerindedir. Bugün burada geleceğin afet yöneticilerine MAKÜ olarak çığ afetleri sonrasında yapılması gereken; çığ bölgesinde liderlik yapma, delilleri tespit etme, verici ile arama, çığ sondası ile arama, kürek ile afetzedelere ulaşma metotlarını öğretiyoruz. Çığ vakaları ülkemizde elbette yaşanmaya devam edecek ancak MAKÜ olarak gençleri doğru eğitimlerle yetiştirerek bu vakalarda can kayıplarını önlemeyi hedefliyoruz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber