ANSİAD GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :10.12.2014 13:27

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Genel > ANSİAD GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI

10.12.2014 Çar, 13:27

ANSİAD Girişimcilik Konferansı Burdur’da Gerçekleşti

Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından  12. Girişimcilik Haftası kapsamında, Burdur’da ‘Girişimcilik’ konulu konferans düzenledi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Salonu’ndaki Konferansa  Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Mustafa Saatcı, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik ve ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Konferansta Antalya’lı İşadamı Cenk Hakan Karaca başarı öyküsünü MAKÜ’lü öğrencilerle paylaştı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ANSİAD olarak 12 yılda on binlerce insana özellikle üniversite ve lise son sınıf öğrencilerine ulaştıklarını kaydederek “bunlardan çok azı bile girişimcilik kervanına katıldıysa kendimizi mutlu addedeceğiz Türkiye’de gençliğin 3 te biri girişimcilik potasına girdi. “ dedi.

Türkiye’nin 2023 yılında dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında girme hedefi olduğunu, ve Türkiye’nin dünya girişimcilik sıralamasında 25. Sırada yer aldığını dile getiren ANSİAD Başkanı Eroğlu  bu sıralamanın daha ilerilere taşınabilmesi için girişimcilerin risk almaktan kaçınmaması, sosyal ağların etkin bir şekilde kullanılarak dünyaya daha fazla entegre olmayı başarabilmesi, Türkiye’nin kültürel yapısından kaynaklanan ve girişimci ruhun önüne engeller çıkartan bazı yapıların ortadan kaldırılarak yeniliğin ve yeni fikirleri önünün açılması gerektiğinin altını çizdi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin bir Kamu Üniversitesi olmasına rağmen  bütün idari ve akademik faaliyetlerde tam bir girişimci anlayışıyla hareket ettiğini dile getiren MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı da “Bu çerçevede ülkeye olan sorumluluğumuz gereği girişmciliğin önemini her alanda hissettirme gayretindeyiz.” Dedi.

BUTSO Başkanı Keyik de  konuşmasında  “Girişimcilik,  ekonominin yükseliş trendini belirleyen, bir dinamik yapı olarak ele alınmalıdır. Bu anlamda, ekonominin ve nihai tahlilde Milletin geleceğini de belirleyen girişimcilik; idealizm, bilinç ve milli kimlik ruhludur veya öyle olmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

Girişimciliğin önündeki engellerin aşılması gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bu engellerin başında gelen bürokratik engellerin de kaldırılması ve bilgi birikimine sahip genç girişimcilerin siyasi kavram gözetmeksizin önünü açabilecek bir bakış oluşturulması gerektiğini söyledi.

Girişimcilik açısından şimdiki gençlerin daha şanslı olduğunu dile getiren Vali Hasan Kürklü geçmişe göre gençlere daha fazla imkanlar sunulduğunu ve fikirlerini dile getirmeleri açısından önlerindeki engellerin kaldırıldığını ve girişimcilik ve yapılması gerekenler açısından eğitim programları da dahil çok ciddi çalışmaların yürütüldüğünü vurguladı. “ Biz de devlet olarak kalkınma ajansları vasıtasıyla çok ciddi girişimcilik kursları yapıyoruz” diyen Vali Kürklü sözlerine şöyle devam etti: “ 2011 Temmuz ayından bu yana ilimiz merkezinde ve ilçelerinde 21 kurs uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlendi ve bu kurslardan 629 kişi mezun oldu. Ayrıca KOSGEB işbirliği ile düzenlenen bu kurslardan mezun olan 71 girişimci kendi işyerini açarak 30 Bin TL geri ödemesiz hibe 70 Bin TL’ye kadar da faizsiz kredi desteği sağlandı.” Dedi.

Konuşmaların ardından İşadamı Can Hakan Karaca iş hayatına başlayışı, yaşadığı zorluklar ve iş hayatındaki başarı öyküsünü öğrencilerle paylaştı ve öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber