BAKA DESTEĞİ İLE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KURDULAR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :13.09.2016 10:07

Anasayfa > Burdur, Ekonomi, Güncel > BAKA DESTEĞİ İLE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KURDULAR

13.09.2016 Sal, 10:07

Burdur’un Çeltikçi İlçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından projelendirilerek yapılan güneş enerjisi uygulama alanından elde edilen gelir ile kooperatife gelir elde edilmesi amaçlanıyor.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenen 2015 yılı yenilenebilir enerji mali destek programı kapsamında yapımına başlanılan güneş enerji santrali Burdur – Antalya Karayolu kenarında bulunan 6 dönüm arazi üzerine kuruldu.

Proje alanını gezerek inlemelerde bulunan Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Kooperatif Başkanı Mehmet Ali Arıdaş ve güneş enerjisi uygulama alanını yapan firma yetkililerinden bilgi aldı.

Kuzköy Sulama Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Arıdaş 1 milyon 475 bin Lira maliyeti olan projenin 489 bin TL’si Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından karşılandığını ve projenin Kooeratifler bazında Türkiye’de ilk olduğunu söyledi.

CLK ile sözleşme yaptıklarını ve 10 yıl süreyle üretilen elektriği CLK’ya satacaklarını anlatan Başkan Arıdaş, “burayı 1 Milyon 475 bin TL’ye müteahhide ihale ettik. Köy halkının gelir seviyesini artırmak, istihdam sağlamak amacıyla bu tesisi kurduk” dedi.
Tesisi yapan firmanın Genel Müdürü Ergün Özmen ise şöyle konuştu; “Burası 350 KW Güneş Enerji Santrali ve BAKA desteği ile kuruldu. 1365 Panel ile 6 Dönümlük arazide günlük 260 Kw elektrik üretiliyor. Üretilen elektrikten kooperatifin aylık 20 bin lira geliri olacak. Kooperatifin 300 üyesi var, yaklaşık bu 300 üye için bir gelir olacak”
Özmen tesisin ömrünün ise 30 yıl olduğunu kaydetti.

ddd

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber