BARINAK YAKININDAKİ ÇUKURDA KÖPEK ÖLÜLERİ BULUNDU | Gündemburdur.com
Son güncellenme :06.04.2019 17:09

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BARINAK YAKININDAKİ ÇUKURDA KÖPEK ÖLÜLERİ BULUNDU

06.04.2019 Cts, 17:09

BURDUR Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan Burdur Belediyesi Hayvan Barınağında tedaviye getirilen sokak hayvanlarının öldürüldüğünü iddia etti.
Turan geçtiğimiz günlerde Çeltikçi İlçesi’nde bir otomobilin çarpması sonucu ayakları kırılan köpeğin tedavi edilmek üzere önce MAKÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne daha sonra da Burdur Belediyesi Hayvan barınağına getirildiğini, barınağa teslim edilen köpekten daha sonra haber alamadıklarını söyledi.
Turan “hayvanseverler bana ulaşarak yaralanan köpeği bir vatandaş yoldaki benzinliğin kenarına bırakmış. Girişimlerimiz sonucu hayvanın tedaviye götürüldüğü söylendi. Ancak hayvana bir türlü ulaşamadım. Barınağa teslim edildiğini söylediler ama bulamamıştık. Araştırmalarımız sonucu köpeği barınağın dışındaki çukurda yüzeyde üzerine iki kürek toprak atılmış şekilde ölü olarak bulduk. Elleri dışarıdaydı. Buradan alıp MAKÜ hayvan Hastanesine otopsiye gitti. Bu canı ararken bu çukurda 10’larca hayvanın gömülü olduğunu farkettik. Çok üzgünüm” dedi.
Turan “her hafta besleme yaptığımız canları burada çukurda görmek bizi kahretti. Bu çukur yoktu. Buraya hayvan ölüleri gömülmüş. Büyük siyah poşetin içinde 7-8 tane irili ufaklı yavru vardı. Hepsinde de kanama vardı. Taze kanlar vardı. Vücutlarından kan akmış. Tutanakları tutuldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar, Baro Temsilcisi, Belediye ve Dernek olarak biz tutanak tuttuk. Hukuki süreç başlatıldı. Takipçisiyiz. Çukurlardan 15 köpek çıkarıldı. Toplu ölüm olduğu belli” diye konuştu.
Turan “Elinizle toprağı kazdığınız zaman çıkıyor. bu kadar besleme yapmaya geliyoruz hiç dikkatimizi çekmemiş. Çeltikçi’deki köpeğin akıbetini araştırırken bizi buraya getirdi. Hiç bir can böyle bir ölümü haketmiyor. Burada bir çukurda hayvanların ölüm tutanağı da yok. Sadece burada çalışanlar değil başındaki insanlarda sorumlu. Denetleyecek olan da onlar. Tesadüfen ortaya çıktı bu olay. Kimbilir kaç yıldır bu iş devam ediyor. Biz 10 yıllık bir derneğiz. 10 yıldır bu işin içindeyiz. Suçüstü yaptıklarımız oldu geçmişte sümen altı edilen olaylar oldu. Burdur gibi aydın bir kente bu hiç yakışmıyor. Okuryazarı yüksek olan bir kente yakışmıyor. Belki de diri diri atıldılar. Bu yenilir yutulur bir şey değil. Bu işin takipçisiyiz. Halkımız küpelenmiş köpeği bile belediyeyi arayıp götürün diyorlar. Cinayete siz de ortak oluyorsunuz. Bu çukurda köpek dışında bir çok ölü kedi de çıktı” diye konuştu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz konu ile iligli idari soruşturma başlattıklarını ve Başkan yardımcısı Hasan Duygulu’yu yetkilendirdiklerini belirtti.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber