BURDUR BAROSUNDAN SAZLIK YANGINLARIYLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSU | Gündemburdur.com
Son güncellenme :06.03.2021 13:11

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BURDUR BAROSUNDAN SAZLIK YANGINLARIYLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSU

06.03.2021 Cts, 13:11

BURDUR Gölü kenarındaki sazlık alanda bir hafta arayla çıkan iki yangınla ilgili olarak Burdur Baro Başkanlığı tarafından suç duyurusunda bulunuldu.
Burdur Baro Başkanlığı Çevre Komisyonu Üyesi Nazlı Oral Erkan geçtiğimiz günlerde Burdur Gölü sahilindeki sazlık alanda meydana gelen sazlık yangınları ile ilgili olarak Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na Genel Güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, Genel Güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması, çevrenin kasten kirletilmesi dolayısıyla suç duyurusunda bulundu.
Suç duyurusunda Burdur Gölü sazlık yangınlarının soruşturulması, sorumlularının cezalandırılmasıiçin kamu davası açılması yönünde ihbarda bulunuyoruz denildi.
Burdur Gölünün, Türkiye’nin 6’ıncı büyük gölü olmasının yanı sıra göçmen kuşlara ve pek çok endemik bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapması bakımından oldukça kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Nazlı Oral Erkan “son günlerde meydana gelen sazlık yangınları bizi de endişelendirdi ve bunun araştırılması için Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Olayların araştırılması çevre açısından çok önemli. Zira gölün önemi bizim için aşikar. Gölün etrafındaki sazlıklarda bizim için çok önemli. Çünkü çevredeki ekolojik dengeyi, su erozyonundan dolayı doğabilecek olumsuz durumu o sazlıklar korumayla beraber oradaki yaban hayatını da etkileyen bir durum” dedi.
Burdur Gölü’nün 17 Mayıs 1994 tarihinde 21937 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren RAMSAR Sözleşmesi (Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme )kapsamında koruma alanı ilan edilen ilk göllerden birisi olduğunu belirten Nazlı Oral Erkan “1998 yılında 1’inci derece doğal sit alanı ilan edilmekle birlikte korumasını alan gölün 2006 yılında ise Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edilmesiyle sazlıkların ne kadar önemli olduğu açığa çıkmış oldu. Biz bu sebeple bu alana sahip çıkmak adına başvuruyu yaptık. Takipçisi olacağız. Bu tür yangınların devamının gelmemesi için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz. Oluşabilecek bir zararın giderilebilmesi maalesef bazen imkansız ölçülere ulaşabiliyor. Bunların önüne geçmek için biz de elimizden gelen gayreti Burdur Baro Başkanlığı Çevre Komisyonu olarak yerine getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber