BURDUR, GÜL YOLU PROJESİ İLE EKOTURİZMDEN DAHA FAZLA PAY ALACAK | Gündemburdur.com
Son güncellenme :18.05.2024 9:49

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BURDUR, GÜL YOLU PROJESİ İLE EKOTURİZMDEN DAHA FAZLA PAY ALACAK

18.05.2024 Cts, 9:49

BURDUR Valiliği koordinesinde, İl Özel İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Lisinia Doğa Proje tarafından birlikte yürütülen ‘gül Yolu’ Projesi ile kentin ekoturizmden daha fazla pay alması hedefleniyor.
İlyas Köyü’nden başlayıp Salda Gölü’ne kadar 82 Kilometrelik alandaki 12 köyü kapsayan Gül Yolu Projesi’nin tanıtımı Lisinia Doğa Proje Alanına ait Burdur Gölü kenaRındaki Gül tarlasında yapıldı. Tanıtıma Burdur Valisi Türker Öksüz, Ak Parti burdur Milletvekili Adem Korkmaz, CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, İl Genel Meclisi Başkanı Levent Tokmaker, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Emre Gürsoy, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder, Burdur Lisinia Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca, İl Genel Meclisi Üyeleri ile çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Vali Türker Öksüz; “Gül Yolu Projemiz için hepimiz bir aradayız. Bugün İlimize ekoturizm faaliyeti olarak Gül Yolu projesini başlatıyoruz. Amacımız yaylalarıyla doğal güzellikleri ile Sagalassos Antik Kenti, Kibyra Antik Kenti, Salda Gölü ve yaylaları ile hem doğal güzellikleri hem de kültürel mirası oluşturan kültürel turizme kaynaklık eden değerlerini tanıtmak ve turizm pastasından eko turizm ile fazlasıyla fazla pay almak.” dedi.
Bölgenin Lavanta ile ünlü bir bölge olduğunu belirten Vali Öksüz; “Lavanta yolunu aynı zamanda biz bugün bir gül yoluna da çevirmek istiyoruz. Bütün yerli ve yabancı ziyaretçilerin eko turizmde çok önde olan şehrimizi tanımaları, buranın geleneksel kültürünü tanımaları ve şehrimize katkıda bulunmalarını istiyoruz. Bunun için İl Özel İdaremiz olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte inşallah bu proje ile birlikte şehrimize katma değer ve ekonomik katkı sağlayacak. Yerel halkın kalkınmasına hizmet edecek projeyi uygulamak inşallah nasip olur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umuyorum ki turizmi çeşitlendirme de bu önemli bir adım olur ve bunu daha büyüterek daha genişleterek projeyi devam ettirmiş oluruz. Türkiye’den ve yurt dışındaki yabancıları şehrimizdeki bu lavanta yolunu, gül yolunu görmeye davet ediyoruz. Hakikaten doğal güzelliği, kokusu ve görüntüsü ile muhteşem bir atmosfer. Bu muhteşem atmosferden hiç kimse mahrum kalmasın diyorum. Projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Ak Parti Burdur Milletvekili Adem Korkmaz ile CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut’da projenin hayırlı olmasını diledi.
Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Emre Gürsoy’da: “alternatif turizm yollarını acentelere sunmak için girişimlere başladık. Gül Yolu Projesiyle Burdur’un ziyareti sayısını artırmak istiyoruz” diye konuştu.
Lisina Doğa Proje Sorumlusu Öztürk Sarıca ise: “Lisinia Doğa olarak burada 15 yıldır projeler yürütmekteyiz. En önemli projemiz Burdur Gölü, küresel ısınma kaynaklı olarak sularımızı çok hızlı kaybediyoruz. Gül, çok az su tüketen, 1300 rakımların üzerinde susuz yetişebilen bir ürün” dedi.
Gül Hasadı yapan protokol üyeleri daha sonra topladıkları gülleri Lisinia Proje alanındaki Gül imbiklerine doldurdu ve Gül yağı çıkartılması konusunda Öztürk Sarıca’dan bilgi aldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber