BURDUR’U ZOR GÜNLER BEKLİYOR | Gündemburdur.com
Son güncellenme :10.07.2024 22:47

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > BURDUR’U ZOR GÜNLER BEKLİYOR

10.07.2024 Çar, 22:47

AMERİKA birleşik devletlerindeki akademsiyenlik görevini bırakarak memleketi Burdur’da 4 yıldır susuz tarım yapan Dr. Ece Aynur Onur, Burdur’da kuraklık tehdidinin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi.
Onur; “Burdur’daki kuraklık tehdidi çok tehlikeli bir noktaya ulaştı. Temmuz ve Ağustoa syları içerisinde bizleri çok daha zor günler bekliyor” dedi.
Burdur’da yaşanan susuzluğun 3 önemli nedeni olduğunu söyleyen Onur bunların, Mermer Ocaklarının denetimsiz su kullanması, kaçak sondajların önüne geçilememesi ve tarımda yanlış sulama yapılması olduğunu belirtti.
WWW.gundemburdur.com’a konuşan Onur;”ilk olarak, Burdur mermer ocaklarının en yoğun olduğu illerin başında geliyor. Mermer bloklarının kesiminde tonlarca su harcanıyor ancak bu su kullanımının kaydı ve denetimi yok. İkincisi, örneğin Karataş Gölümüz çevresindeki yüzlerce kaçak sondaj nedeniyle tamamen kurudu. Şimdi Burdur gölümüzde aynı tehlike ile karşı karşıya. Kaçak sondajlar 15 bin TL gibi sembolik cezalarla yasal hale getiriliyor ancak aicielne bunun önüne geçilmeli. Üçüncüsü Burdur ve çevresinde büyükbaş hayvan yemi olsrak yetiştirilen mısır ve yoncanın dönümüne senede 700 ila bin ton arasında su harcanıyor. Kuraklık tehdidi altında çok su tüketen tarım ürünlerini üretmek be yazık ki susuzluğa kuraklığa davetiye çıkarmak demektir. Burdur gibi kuraklık ve susuzluk yaşayan bir şehirde Peyzaj düzenlemesinin mutlaka sulamasız yetiştirilebilecek bitkilerle yapılmalı ve eğlence havuzları bir süreliğine de olsa devre dışı bırakılmalıdır” diye konuştu.
Onur şunları söyledi; “Dört yıldır Burdur’da yürüttüğümüz susuz tarım projesi Burdur’un susuzluk ve kuraklığına çare olacak çok önemli bir proje. Kuraklığa sebep olan mısır, yonca, mermer sarmalından çıkmamızın tek yolu susuz tarım ile ekonomik değeri yüksek şifalı bitkiler ve gıda üretimi yapmaktır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber