CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ İZZET AKBULUT BURDUR TREN GARI RAYLARINI SORDU… | Gündemburdur.com
Son güncellenme :06.09.2023 14:36

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ İZZET AKBULUT BURDUR TREN GARI RAYLARINI SORDU…

06.09.2023 Çar, 14:36

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na Burdur Tren Garı’nın raylarının taşınması konusunda yazılı soru önergesi verd

1936 yılında hizmete giren Burdur Tren Garı çok yakın bir geçmişe kadar Pamukkale Ekspres ve Göller Ekspres demiryolu ağı ile çevre illere ve metropollere hizmet vermekte olduğunu söyleyen CHP’li vekil, “Gelişen teknoloji ile birlikte kendisini yenileyemeyen sistem ve yeni ulaşım ağlarının yaygınlaşması Burdur Tren Garı’na talebi azaltmış, cazip programlar üretilemediğinden önce yük taşımacılığı için kullanılmış daha sonra Müdürlük seviyesinden Şeflik seviyesine düşürülmüştür” dedi.

Mevcut gar binasının şehrin ortasında bulunduğu için tren raylarının da kenti doğu batı eksenli ortadan ikiye ayırdığını söyleyen Vekil Akbulut, “2019 yılından itibaren iktidar partisi yetkilileri tarafından rayların 1. OSB’  ye taşınacağı sözü verilmişti. Dönemin TCDD Genel Müdürü rayların taşınmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını, tren raylarını Burdur’un gelişmesinin önünde bir engel olarak gördüklerini iktidar partisi mensuplarıyla beraber  yapılan toplantıda belirtmişti” dedi.

Tren raylarının ‘Berlin Duvarı’ gibi şehri ortadan böldüğünü belirten CHP’li Vekil, “Ekonomik anlamda gelişmenin ve alternatif ticaret alanları yaratılması fırsatının önüne geçildiği, bu sebeple trafik akışı, kentleşme ve şehir bütünlüğünün sağlanmasının güçleştiği, ölümlü kazalara sebebiyet verdiği hemşehrilerimizin bize sıkça şikayet ettiği konuların başında gelmektedir” dedi.

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

  1. 2019 yılında 1. OSB’ye taşınacağı söylenen Burdur Tren Garı raylarının taşınmasıyla ilgili son durum nedir?

 

  1. 04/09/2023 tarihi itibariyle taşınma işlemiyle ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

 

  1. Bakanlığınızın taşınma süreciyle ilgili mevcutta herhangi bir projesi var mıdır?

 

  1. 2019 yılında rayların taşınması konusunda ‘herhangi bir aksama veya erteleme söz konusu değil’ denmesine rağmen aradan 4 yıl geçmiştir. Bu işlem daha ne kadar aksayacaktır?

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber