CHP KADIN KOLLARINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ PROTESTOSU | Gündemburdur.com
Son güncellenme :20.03.2021 16:16

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel, İlçeler > CHP KADIN KOLLARINDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ PROTESTOSU

20.03.2021 Cts, 16:16

Cumhuriyet Halk Partisi Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, “Ülke adına karanlık bir güne uyandık. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi, bir gecede tek adam hükümeti tarafından feshedildi! Bu kararla, koruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen en güvenli yer olan evlerinde hatta sokak ortasında katledilen binlerce kadın; bir kez daha öldürülmüştür. 42 milyon kadının hakkı elinden alınmıştır” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Üyeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yönünde aldığı kararı eleştirdi.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki Basın Açıklamasına Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek ile partililer katıldı.
Basın açıklamasını okuyan CHP Burdur Kadın Kolları Başknaı Zinet Gezer “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir” dedi.
Gezer şunları söyledi; “Dün gece TBMM’ye bir darbe daha yapıldı ve kadınların uzun mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımlar heba edildi, evrensel değerlerden uzaklaşıldı. Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla; yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır.”
“Biz kadınlar korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz” diyen Gezer “Onlar korku yaymaya çalıştıkça, bizim örgütlü gücümüz her geçen gün büyüyor. Onlar dallarımızı budamaya çalıştıkça, bizim köklerimiz güçleniyor. Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bundan sonra bulunduğumuz her alan; sokaklar, mahalleler, meydanlar dahil bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı olan ve yaşamın eşit ortağı olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Biz, hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri bizler getireceğiz” ifadelerini kullandı.
Basın açıklamasına katılanlar bir süre alkışlı protesto yaptıktan sonra dağıldı.

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber