ENGELLİLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :02.12.2022 12:27

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > ENGELLİLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI

02.12.2022 Cum, 12:27

BURDUR’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kutlama etkinliği düzenlendi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konferans ve Sergi Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Vali Ali Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder ile engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş, engelli sözcüğü yerine “yetersizliği olan birey” ifadesinin kullanımının daha şık olacağını belirtti.
Arslantaş; “Zira engellik organların zedelenmesine bağlı olarak işlevlerinde oluşan kayıpların yol açtığı yetersizlik nedeniyle, bireyin çevreyle etkili ve yeterli etkileşim kurma sürecinde karşılaştığı problem durumu olarak tanımlanır ve meselenin özünde yetersizlik kavramı yer almaktadır” diye konuştu.

Törende konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Canan Yüksel’de “Engellilik alanındaki toplumsal dönüşümü standart haline getirebilmek amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından, 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi hazırlanmıştır. Bu belge, engellilerin eşit vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir toplum olma yolunda, günümüzden 2030’a kadar engellilik alanındaki ulusal vizyonumuzu ve yol haritamızı ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hem Vizyon Belgesi hem kurumsal hafızamızdan hareketle; engelsiz bir toplum oluşturma yolunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye tüm gayretimizle devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Burdur Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından şiirler okundu, işaret dili ile Sev Kardeşim şarkısı seslendirildi. Gölhisar Adalet Sarayı ve Burdur Gar Müdürlüğü’ne erişilebilirlik belgelerinin takdim edilmesinin ardından program, Şehit Hakan Aktürk Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu Kurdele Gösterisi ve Burdur Güzel Sanatlar Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu müzik dinletisi sunuldu. Program engelli öğrencilerin yaptığı eserlerin sergisi gezildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber