GENEL SAĞLIK İŞ SENDİKASINDAN BASIN AÇIKLAMASI | Gündemburdur.com
Son güncellenme :03.04.2024 15:30

Anasayfa > Burdur, Genel, Güncel > GENEL SAĞLIK İŞ SENDİKASINDAN BASIN AÇIKLAMASI

03.04.2024 Çar, 15:30

Genel Sağlık İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Ümit Gümüştaş “Türkiye’de vergi yükü giderek daha fazla işçilerin, emekçilerin dar gelirlilerin omuzlarına yıkılmaktadır” dedi.

Burdur Devlet Hastanesi bahçesinde basın açıklaması yapan Gümüştaş: “Vergide adaletin kantarı her gün biraz daha bozulmaktadır. Vergi tarife dilimleri yıllardır bilinçli olarak yeniden değerleme oranı ve asgari ücret artışından az artırılmaktadır. Böylece ücretlilerin erkenden bir üst vergi dilimine girmesine ve daha yüksek oranda vergi vermelerine neden olmaktadır. Bu kadar yüksek enflasyon ortamında, yıl içinde bir üst vergi dilimine girdiği için eline geçen ücreti düşen ücretlilerin geçim mücadelesi daha da zorlaşmaktadır. ” dedi.

Gümüştaş şunları söyledi; “Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı içim, Gelir vergisi dilimleri üst sınırı, ücretlilerde yüzde 15’e düşürülmelidir. Vergi tarife dilimleri en az yeniden değerleme oranı veya asgari ücret artış oranı kadar artmalıdır. Asgari ücret versi istisnası vergiden indirim yoluyla değil matrahtan indirim yöntemiyle uygulanmalıdır. Böylece bu istisnadan çalışanlar çalışanlar yararlanmalıdır. İşverenlere sağlanan 5 puan SGK prim desteği herkese sağlanmalıdır. Çağdışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


Tasarım: Burdurweb Medya
burdur haber